Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Erika Grendelová: Mirrors

4. 5.-23. 5. / Analogue / Fotografie

Do 23.5.2015 bude ve fotografickém obchodě a galerii Analogue, Vlašská 10, Praha 1 – Malá Strana, přístupná zajímavá výstava Eriky Grendelové: Mirrors.

Výstava fotografky, která je – nebojíme se to tak říci – nejoblíbenější členkou československé Lomography komunity. Erika Grendelová je pro mnohé z nás inspirací. Pochází ze Slovenska, ale žije v Praze, kterou zná mnohem lépe než většina z nás. Se svými analogovými fotoaparáty, jako je například starý středoformát Lubitel, se ráda toulá a objevuje krásná a tajemná místa, o kterých zřejmě my nemáme ponětí. O svých procházkách psala čtivé příspěvky na blog Lomography Magazine. Doprovázela je barevnými fotografiemi, mnohdy neuvěřitelně bravurně zvládnutými multiexpozicemi.
Vernisáž výstavy Mirrors se koná v pondělí 4. května od 19:00 v Galerii Analogue (Vlašská 10, Praha).

Erika Grendelová (1986) o Erice Grendelové:

„Učiteľka, amatér-fotograf, „lomographer“, komiksová žurnalistka a lektorka, spisovateľka… Priznám sa, že si ani neviem vybrať, kto vlastne som. Jedno je však isté, nie som profesionálna fotografka. Lomografiou žijem, rada tvorím, experimentujem a často ignorujem pravidlá fotografie. Analógovú fotografiu som si vyskúšala ešte na strednej, ale vtedy ma chceli zviazať pravidlami, ktoré fotografiu robia neprístupnou či tajomnou pre ostatných. A tak som sa k foteniu na „analóg“ vrátila pred 5 rokmi, práve prostredníctvom lomografie, ktorá do môjho fotenia navrátila presne to, čo som potrebovala. Voľnosť, experiment, krásu, náhodu, vrstvy významov, vlastnú osobnosť, jedinečnosť. A moje fotografie zachytávajú presne to. Momenty, ktoré sú pre mňa jedinečné, fotografie z ciest a pocitov, chvíle, keď som sama sebou a nepremýšľam toľko nad životom.
John Berger povedal: „Seeing comes before words“, a o to sa snažím i vo svojich fotografiách. Najprv vidieť, poriadne sa rozhliadnuť a potom rozprávať a zaznamenať videné. To ako sa dívame na svet je jedinečné a hoci by sme prežívali spoločne ten istý moment, každý by ho videl a zobrazil inak. To čo vidíme, v podstate len odzrkadľuje nás samotných a to ako vidíme svet. Keď obraz tvoríme, vystrihávame len fragment momentu. A ten fragment je svedectvom nášho pohľadu na svet. Pre túto výstavu som vybrala z mojich fotografií tie, ktoré pre mňa vyjadrujú esenciu lomografie. Sú akýmsi zrkadlom, zrkadlom nepresným, rozbitým, poškodeným, smiešnym a predsa krásnym. Zrkadlom, ktorým preliezla Alica do nového, možno tak trochu neskutočného sveta. Sú to zrkadlá, ktoré vidím a cez ktoré sa na svet dívam.“Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Erika Grendelová: Mirrors