Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Erich Lessing – Magnum Photos

Do 31.7.2015 bude v Rakouském kulturním fóru, Jungmannovo náměstí 18, Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava Erich Lessing – Magnum Photos.

Rakouské kulturní fórum v Praze představí ve své galerii průřez pracemi Ericha Lessinga, rakouského nestora fotografie a bývalého fotoreportéra agentury Magnum Photos, který oslaví 13. července 2015 své 92. narozeniny.

Fotografie Ericha Lessinga se staly částí historické paměti Rakouska: prezentace Státní smlouvy na balkonu Belvederu, maďarská revoluce z roku 1956 nebo portréty velkých politiků jako Eisenhowera a Chruščova či umělců jako Herberta von Karajana. Lessing byl také žádaným filmovým fotografem: ať to bylo při natáčení Řeka Zorby či Moby Dicka.

Většina prací pochází z 50. let minulého století. V roce 1951 se stal Lessing členem fotoagentury Magnum Photos, a tím i společníkem na cestách čtyř zakladatelů této pařížské agentury: Roberta Capy, George Rodgera, Davida Seymoura a Henriho Cartier-Bressona, kteří chtěli svými pracemi zdokumentovat politické a společenské události ve světě a vyburcovat pozornost veřejnosti.

Erich Lessing (*1923, Vídeň): v roce 1939 emigroval do Palestiny, v roce 1946 se vrátil do Vídně a začal pracovat jako fotoreportér u americké zpravodajské agentury Associated Press, reportáže kromě jiných pro Quick, Life, Paris Match, Epoca; Od roku 1951 je členem agentury Magnum Photos. V roce 1956 zdokumentoval maďarské povstání; následovaly další velké dokumentace. Od 60. let pořizoval snímky pro kulturní a historické obrazové publikace k Odyssee, bibli, k dějinám Rakouska a Francie. Lessing založil rozsáhlý obrazový archiv a v roce 2012 v centru Vídně vlastní fotogaleriiLessingimages.com.

Lessing publikoval více než 60 vlastních knih vztahujících se k umění. Nedávno vydal obrazovou publikaci Anderswo (Jinde) – ze světa mimo obvyklé a známé – a knihu fotografií Von der Befreiung zur Freiheit – Österreich nach 1945 (Od osvobození ke svobodě – Rakousko po roce 1945).

Erich Lessing byl za svou práci oceněn mnoha cenami: 1997 získal Velkou rakouskou státní cenu za uměleckou fotografii, v roce 2013 pak vyznamenání Rakouský čestný kříž za vědu a umění 1. třídy.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Erich Lessing – Magnum Photos