Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Emília Rigová: Archetyp Pra-Bari

Do 18.6.2016 bude v podzemní galerii Českého centra, Rytířská 31, Praha 1, přístupná výstava Emílie Rigové: Archetyp Pra-Bari.

Výstava Archetyp Pra-Bari představuje autentický životní příběh Bári Raklóri, která je jakýmsi alter egem výtvarnice Emílie Rigové. Expozice je jako souvislý příběh, do kterého autorka zapojuje různé prvky týkající se jejího života – prostředí ve kterém žije a představuje ho veřejnosti, ale které místy záměrně mystifikuje. Skládá, překrývá, vymazává, aby se nakonec vrátila k prapodstatě, k prapůvodu, k PRA BÁRI. Emília Rigová vytvořením značky „BÁRI RAKLORI“ jasně deklarovala svůj přístup k otázce soužití majority a minority. Jako základ přezdívky zvolila romské slovo, kterým ji doma od dětství oslovovali – Bari / velká – a připojila raklóri / dcera neromských rodičů. Raklóri používali její předkové k vyjádření radosti při pohledu na své děti, když byly např. pěkně oblečené a učesané. Tím ukazuje synergické myšlení svých předků, které Neromové nepovažovali za nepřátele, ale žili s nimi v porozumění. Proto nelze o prezentovaných dílech mluvit jen jako o „romském umění“. 

Emília Rigová (1980) je slovenská akademická sochařka vyučující na Univerzitě Matěje Bela v Banské Bystrici. Věnuje se performancím a soše jako médiu, které dále zpracovává v grafice a videu. Hlavními tématy jejích děl jsou stíny, sny, možnost volby alter ega, romská identita a kulturní či sociální stereotypy. Kromě Slovenska a České republiky vystavovala v Černé Hoře, v Krakově, Linci, Drážďanech a dalších městech střední Evropy. V současnosti žije a působí střídavě v Trnavě, Banské Bystrici a Zvolenu.

Výstava se koná v rámci doprovodného programu romského festivalu KHAMORO, který je největším a nejznámějším profesionálním romským festivalem na celém světě, který v Praze pořádá organizace Slovo již od roku 1999. Festival pravidelně nabízí jedinečné koncerty romských kapel z celého světa, výstavy, filmové projekce, taneční workshopy i odborné semináře a konference. V posledních letech Khamoro navštěvuje ročně přibližně 8500 lidí z České republiky i zahraničí. Jádrem celého festivalu je bezpochyby romská hudba, která představuje významnou součást celosvětového kulturního dědictví.  Více o letošním ročníku festivalu se dočtete na jeho oficiálních stránkách.


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Emília Rigová: Archetyp Pra-Bari