Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Elmar Peintner: kafka:stripes

končí 12. října / Rakouské kulturní fórum /

Do 12. 10. 2023 je v Rakouském kulturním fóru, Jungmannovo náměstí 18, Praha 1, v obou patrech zdarma přístupná velmi zajímavá výstava Elmar Peintner: kafka:stripes.

Otevřeno po–pá, 10–17 h, kromě rakouských a českých svátků.

V tvorbě Elmara Peintnera hraje již léta dominantní roli práce s různými skutečnostmi.  V jeho nové skupině prací „STRIPES“, které připomínají filmové pásy a v ostrosti a rozostřenosti zpřítomňují groteskno, tajemno, sny a noční můry, lze rozpoznat velkou spřízněnost s příběhy Franze Kafky. Jeho texty determinuje filmové vidění; zpočátku pouze přenášejí možnosti nového média do krátkých sekvencí. Kafka pomocí kinematografického postupu nevypráví uzavřené příběhy, ale předkládá experimentální sekvence, v nichž pohybové obrazy, světelné efekty a momentky rozšiřují a doplňují rozmanitost narativního líčení.

Peintner řadí nevyzpytatelné vztahy, propletence a nejasné struktury lidí či míst jako ve filmu.  Mnohá Kafkova a Peintnerova díla pulzují tajemstvím, bizarností, odcizením. V obou dílech lze nalézt prolínání biografického a imaginárního, téma cizoty, ohrožení, vydanosti na milost a nemilost druhých, labyrint uvnitř i vně. Stejně jako u Kafky mají i Peintnerovy kafka:stripy lineární vyprávění a přímočarý jazyk znaků a forem. Záhadnost, tajemnost provokuje v divákovi procesy vnímání a představivosti, a to jak v blízkosti, tak v odstupu od obrazu.

Franz Kafka byl nejen jedním z nejvýznamnějších německy píšících prozaiků 20. století, ale také nadaným kreslířem, který vytvářel složitě kódované, obtížně dešifrovatelné kresby tuší. Sám napsal Felice Bauerové: „Ty, býval jsem skvělý kreslíř…“ „Ty kresby mě kdysi, je to už hodně let, uspokojovaly víc než cokoli jiného.“

Elmar Peintner (* 1954 v Zams/Tyrolsko), 1974 – 1979 studium na Akademii výtvarných umění ve Vídni v mistrovské škole profesora Maximiliana Melchera (Rakousko), 1979 diplom.  hostující student prof. Tetsuya Nody na Tokijské národní univerzitě výtvarných umění a hudby (GEIDAI), Fakulta výtvarných umění, Tokio (Japonsko). Žije a pracuje v Imstu (Rakousko).

Ocenění: 1977 Zlatá Fügerova cena, Vídeň. 1979 Cena Uitgeverij Danthe, Belgie. 1980 Cena Polského národního muzea na 8. mezinárodním bienále grafiky, Krakov, Polsko. 1982 1. cena – umělecká cena města Innsbrucku, Innsbruck, Rakousko. 1984 1. cena na II. evropském trienále grafiky, Grado, Itálie. 1992 Hlavní cena (cena nadace IWA) na grafickém bienále v Ostravě – Havířově, Česká republika. 1992 a 1993 laureát mezinárodních grafických výstav v Napa Art Center, Napa, Kalifornie, USA. 1995 zlatá medaile na 2. mezinárodní grafické výstavě ve Stockholmu, Švédsko. 2002 1. cena na IV SACHA 2002, Chavantes, Sao Paulo, Brazílie. 2004 1. cena na 3. bienále „Lilla Europa 2004“, Hallsberg a Örebro, Švédsko. 2006 Zlaté čestné vyznamenání za zásluhy o Rakouskou republiku. 2008 Cena na mez inárodní výstavě grafiky Yunnan 2008, Kunming, Čína. 2009 Cena na II. mezinárodním bienále grafiky Guanlan 2009, Šen-čen, Čína.  2013 Čestné vyznamenání spolkové země Tyrolsko. 2016 Čestné vyznamenání města Landeck za umění a kulturu. 2017 1. cena na Mezinárodní soutěži malby a smíšených médií, Sofie, Bulharsko.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Elmar Peintner: kafka:stripes