Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Eliáš Dolejší: Mizení

Do 19. 5. 2023 je v Synagoze na Palmovce, Ludmilina 4, Praha 8 – Palmovka, přístupná velmi zajímavá a silná výstava Eliáše Dolejšího: Mizení.

Otevřeno 14:00 – 20:00 s výjimkou večerního programu.

ELIÁŠ DOLEJŠÍ svými pracemi navozuje vjem specifické niternosti prostoru, kdy mizí pomyslné rozhraní vnitřního a vnějšího. Svědčí o tom řada jeho výstav a instalací site specific charakteru, např. Očistec z roku 2015 pro kostel sv. Vavřince v Klatovech, Promluva vytvořená pro synagogu na pražské Palmovce roku 2019, výstavy Čekání v broumovské Galerii Dům a Obyčejné myšlenky v Pragovka Gallery z roku 2021 nebo například instalace Bledě modré pokrytí vytvořená v Praze-Řeporyjích v rámci Festivalu m3 – Mezi meziprostory v roce 2022.
 
Jejich sugestivní působení je založeno na součtu elementárního tvarosloví, specifické křehké exprese přítomnosti nalezeného či již použitého materiálu v kombinaci s plátkovým zlatem a stříbrem, a také zásadních obsahů. Ty směřují k vědomí podstaty bytí a jejich přítomnost je podložena autorovým intenzivním zájmem o filozofické texty reflektující principy různých náboženských a filozofických ideových systémů. Současnou velkoformátovou instalaci Mizení zrealizovanou pro libeňskou synagogu Eliáš Dolejší pojímá jako vlastní intimní výpověď k vyhrocenému charakteru aktuální doby.
 
Eliáš Dolejší (nar. 1982 v Praze) studoval v letech 2003–2004 na Fakultě umění Ostravské univerzity (ateliér M. Kotrby) a v letech 2007–2013 na Akademii výtvarných umění v Praze (Ateliér sochařství II, J. Zeithamml); roku 2009 absolvoval stáž v ateliéru hostujícího umělce J. Merty.
www.works.io/elias-dolejsi


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Eliáš Dolejší: Mizení