Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Echoes – 100 Years in Finnish Design and Architecture

19. 10.-30. 10. / Mánes - výstavní síň /

Pouze do 30.10.2017 bude ve výstavní síni Mánes, Masarykovo nábřeží 250, Praha 1, přístupná velká výstava Echoes – 100 Years in Finnish Design and Architecture.

V roce 2017 slaví Finsko 100. výročí nezávislosti. Vzhledem k tomu, že architektura a design tvoří významnou součást finské identity, jedná se o přirozenou volbu oslavit sté výročí Finska jejich prostřednictvím.

Výstava oslaví 100. výročí nezávislosti Finska poutavým vyprávěním o finském designu a architektuře. Echoes(TM) vedle vybrané a oblíbené klasiky představí i méně tradiční klenoty a svěží díla, takže vznikne fascinující dialog a příběh určený mezinárodnímu publiku. Nad výstavou převzal záštitu bývalý finský předseda vlády Paavo Lipponen. Výstava je součástí oficiálního programu Finsko 100.

Vystavované objekty a stavby svědčí o zájmu a úloze designérů a architektů při podporování sociálního rozvoje, rovnosti a celkové prosperity. Odlehlá poloha, drsné klimatické podmínky a historické události zanechaly stopy na osobité kvalitě finského designu a architektury. Ta se často vyznačuje jednoduchou elegancí a pragmatismem v kombinaci s optimálním využitím materiálů, které splňují nejvyšší standardy kvality.

Výstava staví mosty mezi minulostí a přítomností a vrhá světlo jak na podobné, tak na rozdílné znaky v oblasti designu a architektury. Oba obory vyrůstají ze společných témat a zdrojů inspirace, ale každý z nich se vyvíjel samostatně a našel si vlastní způsob vyjádření pomocí charakteristických materiálů a tvarů.

Příběh výstavy Echoes(TM) je členěn na osm hlavních témat: ticho, rovnost, krajina, světlo & tma, růst, uměle vyrobené, tradice a komunita. Nápad uspořádat tuto výstavu pochází od designérky a umělecké pedagožky Laury Isoniemi. Na pozdější rozsáhlé přípravě se podílel multidisciplinární kurátorský tým vedený architektem profesorem Rainerem Mahlamäkim.

Pražskou výstavu Echoes(TM) pořádá velvyslanectví Finska v Praze ve spolupráci s přehlídkou designu Designblok 2017, a to díky financování ze strany Nadace Finsko 100 a štědré podpoře našich partnerů.

Hlavními partnery jsou Isku, Kone, Nokian Tyres, Ruukki, Liisa Kylmälä, YIT Corporation a YIT Česká republika.

Partnery jsou Aquatis, Caverion Česká republika, Dejmark, Finlandia Vodka, Finny – Honka – CZ, Fiskars, Hansa Česko, Metsä Tissue Slovakia, Metso Czech Republic, Škoda Transportation, Tatrafan, Terichem Tervakoski, Tieto Czech, YIT Slovakia a Severská obchodní komora v České republice.

Další informace a fotografie najdete na následujících webových stránkách:

www.echoes100.com

www.facebook.com/echoes100/

www.twitter.com/echoes_100/

www.instagram.com/echoes100_fi/

www.finland.cz

www.suomifinland100.fi/?lang=en

www.facebook.com/FinnishEmbassyPrague/

www.twitter.com/FinEmbPraFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Echoes – 100 Years in Finnish Design and Architecture