Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Dominik Gajarský: Lyrics

Do 11.2.2018 bude přístupná v Karlin studios, Prvního pluku 2, Praha 8 (kousek od Florence v objektu bývalých kasáren za Negrelliho viaduktem),  zajímavá výstava – instalace Dominika Gajarského: Lyrics.

Text: Michal Pěchouček

„You’re an image of your actions
false perfections
new Ermenegildo Zegna suit
scratched in the scissor door
you’re burning in your
black Lamborghini Aventador“ D.G.

Principem tvorby Dominika Gajarského je přirozená potřeba živého vztahu mezi různými druhy umění a poukazování na vzájemnou složitost jejich propojení, jež se tak snadno přehlíží. Gajarský se zabývá filmem, literaturou, divadlem, výtvarným uměním a hudbou. Bál bych se ho však označit za multimediálního umělce, neboť mu zcela chybí jistý rys inovativní zuřivosti nebo hladu po experimentu s tím spojený. Pro Gajarského je typický souběžný boj na několika frontách, věrnost uměleckým žánrům a téměř hygienická, ale o to silnější až nakažlivá úspornost prostředků. Už jsem mu před časem v textu k jedné z jeho výstav předhodil kompliment ohledně jeho puristického myšlení, pozorovacího ostychu a schopnosti cenzury toho, co ještě smí být zobrazeno nebo v případě jeho aktuální výstavy spíše, toho co může být přepsáno a publikováno.

Předmětem výstavy Lyrics, kterou Gajarský vytvořil pro Karlín Studios, jsou fragmenty jeho autorských písňových textů. Obsahem těchto jazykových miniatur jsou přeludy denního snění, stavy smyslové mrtvice plodící motivační poznámky k odvážným kouskům i sklony k melancholickému pozorování a komentování zdánlivě nicotných situací. Stavební hmotou tu jsou osobité detaily, které věru nic neoživují a nepřibarvují, ony prostě promlouvají ke svému adresátovi skrze svou přítomnost, jež se zdá být směšně i pateticky nevyhnutelná podobně jako fyzický rozměr v milostné poezii.

Michal PěchoučekFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Dominik Gajarský: Lyrics