Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Dimitrij Kadrnožka: Obrazy

3. 9.-5. 10. / Divadlo Viola / Malba

Do 5.10.2019 bude ve foyer Divadla Viola, Národní 7, Praha 1, přístupná výstava obrazů Dimitrije Kadrnožky. Výstava bude přístupná v pondělí až pátek od 9:30 do 19 hodin, v sobotu od 14 do 19 hodin.

Dimitrij Kadrnožka, malíř a grafik, se narodil 29. října 1923 v Kroměříži. Studoval na VŠUP (1945 – 1950 u A. Strnadela) a AVU obor scénografie (1951 – 1954 u F. Tröstera). Poprvé vystavoval v roce 1945, v roce 1947 uskutečnil studijní cestu do jižní Francie. Od roku 1965 byl asistentem prof. Tröstera na AMU. Mezi léty 1967–1975 působil na Kubě na Escuela Superior Nacional del Arte v Havaně, výtvarné akademii, kterou zásadně reformoval a působil na ní v pozici děkana. Tam také založil další školu – Institut de Artes Plástika. Na přelomu 80. a 90. let žil a pracoval ve Vídni. 

Věnuje se malbě a grafice. Od šedesátých let vytvořil přes 150 filmových a divadelních plakátů. Navrhoval jevištní výpravy, výtvarně spolupracoval na dvaceti celovečerních filmech režisérů Steklého, Blumenfelda, Strnada, Kleina aj.

Jeho obrazová díla jsou nefigurativní (kromě lineárních aktů) a vyúsťují do lapidárních stylizačních zkratek vyjadřujících malířovo krédo prvopocitů s výraznou barevností inspirovanou dlouholetým pobytem na Kubě. Je zastoupen v soukromých sbírkách po celém světě. 
V současné době žije a pracuje v Praze.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Dimitrij Kadrnožka: Obrazy