Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Dialog: Praha/Los Angeles (výstava o legendární výstavě z léta 1989)

14. 11.-12. 1. / DOX / Konceptuální umění

Do 12.1.2020 bude v Malé věži v prostoru Archivu výtvarného umění v DOXu, Poupětova 1, Praha 7, otevřena zajímavá výstava Dialog: Praha/Los Angeles.

Projekt Dialog: Praha/Los Angeles vznikl v Praze v druhé polovině 80. let. Když se česká historička umění, překladatelka a kurátorka Zdeňka Gabalová (1952-2002) setkala s americkou malířkou, sochařkou, kurátorkou a pedagožkou Barbarou Benish (1958), napadla je v té době téměř utopická myšlenka uspořádat dvě výměnné výstavy: losangelských umělců v Praze a pražských v Los Angeles. V té době se jednalo o nový, u nás dosud neověřený, koncept. Projekt usiloval o započetí přímého dialogu mezi dvěma vzdálenými, a zároveň v něčem blízkými kulturami.

Barbara Benish hledala způsob, jak rozšířit tradiční výstavní praxi, kterou v 80. letech v Kalifornii formovala komerce. Jednou z možností byl pro ni příklad pražských a brněnských výtvarníků, kteří v tu dobu vystavovali v netradičních prostorách, na chmelnici, v prázdných bytech, v opuštěných průmyslových objektech, na městských dvorcích. Jako umělkyně zabývající se mimo jiné instalací si uvědomila, že je to jedna z možnosti pro přežití nezávislé tvorby.

Po složitých jednáních kurátorky nakonec získaly, též díky postupnému politickému uvolňování, povolení k uspořádání pražské výstavy. Pražská část projektu se neomezila jenom na výstavu (Galerie mladých, Lidový dům), doprovázelo ji několik dalších akcí – performance Tomáše Rullera a Habiba Kheradyara, setkání umělců v opukovém lomu v Přední Kopanině, symposium v Kulturním domě Gong v Praze 9. Projekt Dialog Praha/Los Angeles se tak stal první svobodnou výměnou mezi Východem a Západem od začátku studené války.

Akce se uskutečnila přes překážky, jakými byla zdlouhavá komunikace, neexistence internetu, policejní sledování, odposlouchávané telefony, nezájem obou vlád. Po třech letech příprav a diplomatických jednání – některých veřejných, jiných skrytých – byla vysněná výstava zahájena. srpna 1989 v Lidovém domě v Praze 3. Nepodílela se na ní žádná oficiální organizace, nepodpořily jí vládní instituce, náročnou akci připravily Zdeňka Gabalová a Barbara Benish jenom s českými a americkými výtvarníky. Ministerstvo kultury ČSR nakonec zaplatilo vydání katalogu (úprava Ivan Kafka), galerista a podnikatel Karel Babíček zajistil přepravu vystavených prací. Za tři měsíce po pražské vernisáži padla berlínská zeď.

S podporou Václava Havla a dalších, včetně Jane Fondové, Jana Urbana, Ivana Gabala, Madeleine Albrightové, Maxe Protetch, Karla Babíčka, institutu umění Otis/Parsons, Nové školy v New Yorku a několika losangeleských galerií, navštívilo o rok později dvanáct pražských umělců Los Angeles. Projekt výměnných česko-amerických setkání tak byl dovršen.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Dialog: Praha/Los Angeles (výstava o legendární výstavě z léta 1989)