Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž David Pešat: Rubikon

12. 2.-9. 3. / Nová síň / Malba

Do 9. 3. 2025 je v Galerii Nová síň, Voršilská 3, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a krásná výstava Davida Pešata: Rubikon.

Jedná se o první samostatnou výstavu Galerie Pekelné sáně v Praze.

Úvodní text Jana Čejky k výstavě:

Výstavou Davida Pešata se spojuje moderní pozornost k samotné malbě s odhodláním vyprávět skrze obrazy velké mytologické příběhy i ty malé každodenní, které ukotvují dnešní západní společnost. Výsledkem jsou velkoformátová díla, která by se dala označit za novodobé Guerniky. 

Proč Guerniky a ne jedna Guernika? David Pešat totiž nedělá kopii zmíněného obrazu, nýbrž přejímá a rozvíjí v něm použitý vizuální jazyk.V Madridu si lze velikány, jakými jsou Bosch, Velázquez nebo Goya, prohlížet sotva z několika desítek centimetrů, ovšem nikoli Picassovu Guerniku. Je u ní vyžadován několikametrový odstup. Člověk v jejím případě stojí před něčím až posvátným. Skoro jako by byl v bohatě zdobeném kostele. Ona je však zároveň zcela prostá, a navzdory precizní přípravě a přesnému tvarosloví i tíze, kterou s sebou nese, působí na laika až dojmem přerostlého náčrtku.

Právě tato ambivalence, kterou sám David Pešat při jejím zpozorování během stáže ve Španělsku zažil, je něčím, co i on shledává pro svou práci lákavým a zároveň důležitým pro vyjádření současnosti.

Kubistickou strohostí a přesností vyzdvihuje principy výtvarné tvorby – vztahy kompozice a dynamiky, přičemž se vedle nich jako absolvent Sopkova ateliéru soustředí i na formalitu barev. A zároveň sakrálností a symboličností konstruuje příběhy, které sice nijak příliš konkrétní nejsou, to jim ale neubírá na hloubce, která z nich sálá.

David Pešat vypráví bez zřetelných teček na konci. Když maluje tanečníky kolem hlavy Minotaura, může to být dokument počátků kultury v rituálu, stejně jako další odkaz na Picassa či metafora k současnému vyprázdněnému, ale tolik poptávanému konceptu zábavy.

Konzervuje ono minulé, stejně jako dnešní doba sama a zároveň si vybírá z nejrůznějších nashromážděných pramenů. Na druhou stranu do minulého nesměřuje. Spolu s invencemi překračuje Rubikon a směle míří někam dál. Částečně opustil zprostředkovávání podobenství z historie svěžím jazykem, a namísto toho se začal vyrovnávat s celkovou dnešní vizualitou.

Davidem Pešatem citované biblické či jiné mytologické příběhy jsou dnes náhle jen jedním z políček na zdi sociálních sítí. Za doprovodu naprostých banalit se do jejich velkých gest vkrádají emotikony. Doslova okamžikem je člověk může „swipnout“ k hrajícím si kočičkám, nebo klidně vše smíchat dohromady, a ještě si k tomu pustit Black Sabbath.

A je to nesmírně hlasitá vizualita. Dezorientující. Pomíjivá. Náročná na osobní zpracování, natož její zdokumentování. Křičí po ilustrativnosti, emocionalitě a důrazu, přičemž David Pešat umí jazykem Guerniky celou její komplexnost okamžiku zafixovat. Předat. Zvládnout.

text: Jan Čejka



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž David Pešat: Rubikon