Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž David Kolovratník – Slepé úhly

Do 14. 9. 2022 se můžete v (A)VOID Gallery, Rašínovo nábřeží, Praha 2 (pod Tančícím domem, v oblouku v nábřežní zdi č. 10, u přístaviště parníků), podívat na velmi zajímavou a krásnou výstavu obrazů Davida Kolovratníka – Slepé úhly.

Úvodní text kurátora Jana Čejky:

Obrazy Davida Kolovratníka by mohly posloužit jako vodítko pro nejednu detektivku. Mají totiž charakter, ve kterém se kriminální příběhy odehrávají: potemnělá atmosféra, nejrůznější podivné předměty, jakýsi závan nevysvětlitelného či nadpřirozeného, chaos, jenž je třeba rozplést, případně figury s různými zvláštními až podezřelými gesty. Do toho Davidův malířský styl s sebou nese jakýsi punc vzpomínky. Jako kdyby člověk sledoval už jen různě pokřivené stopy a nikoli přesně zachycenou realitu. A konečně půda, která i v případě Davidových obrazů ukrývá nejednu indícii.
Dveře na půdu ale tentokrát zůstávají zavřené. Obrazy na výstavě Slepé úhly totiž výjimečně nepracují s historickými fotografiemi Davidovy rodiny, které David na půdě hledá v krabicích, starými novinovými útržkami, jež tam též nalézá, či s celým tím harampádím, co se pod krovem nachází. Slepé úhly jsou namísto toho o nejrůznějších zákoutích pražských Holešovic, které člověk raději přehlíží. Jsou o ponurých zátiších, které už pomalu zarůstají křovím. O stínech, kde nalézají klidu ti, jež ohrožuje zář pouličních lamp. Jsou to uličky, kde světlo, co se po pár metrech mění v tmu, funguje jako ta nejvýstražnější cedule vstup zakázán.
Tyto potemnělé části města ale mají k půdě starého domu docela blízko. Obě místa jsou plná toho, co dávno sešlo z očí. A obě místa tak nechávají vzniknout světům, která jsou daleko světu každodennímu, kde člověk má vše uspořádané po svém a dobře na to vidí. Je úplně přirozené, že právě v takových ponurých místech začne člověku pracovat fantazie. Pro mnoho lidí je to pravděpodobně fantazie spjatá se strachem: „raději půjdu dál od toho křoví“. Ale strach je pud sebezáchovy a ten je vůči něčemu, jako je fantazie, příliš racionální. Návštěva těchto míst je tedy nejen o strachu, ale také o dětských vzpomínkách, kdy toho bylo skutečného mnohem více než ve světě dospělého. O příbězích, co se vryly hluboko do paměti. A o znovuobjevených předmětech, které člověk do přesně takových slepých úhlů uložil, aby byly zapomenuty.
David Kolovratník umožňuje se do takových míst bezpečně vypravit. Přeměnil tedy (A)VOID Gallery na jedno z těchto zákoutí, kde lze fantazírovat bez studeného pramínku potu na páteři. Ba co víc, člověk se může v galerii bez obav ztratit, na jak dlouho bude chtít. Třeba v zobrazených zátiších odhalí nebo se rozpomene na nějakou tu „rozkvetlou“ krásu, které by jinak nevěnoval pozornost.
Jan Čejka
 
David Kolovratník, narozen 7. 7. 1978
Vystudoval střední školu technického zaměření v Hradci Králové. Do roku 2015 pracoval jako protetický technik v ortopedii. Malbě se intenzivně věnuje přibližně od roku 2009. Krátce prošel ateliérem Jitky Mikulicové na pražské Scholastice.
Krom vizuálního umění se David celoživotně věnuje bubnování v nespočtu undergroundových kapel, hudebních těles a projektů. Uveďme dva příklady za všechny — Tamers Of Flowers, těleso zformované a „plující“ okolo nedávno zesnulého heřmanoměstského sochaře Libora Krejcara. V současnosti je to Nauzea Orchestra, s jejímž principálem Ondřejem Švandrlíkem působí i v rámci divadelního představení Sen noci svatojánské (režije Filip Nuckolls) v Činoherním studiu Ústí nad Labem.

 Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž David Kolovratník – Slepé úhly