Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Daniela Karasová: Z mého života

Do 9.5.2016 bude v paláci YMCA, Na Poříčí 12, Praha 1, denně od 8 do 21 hodin, zdarma přístupná v pasáži zajímavá výstava Daniely Karasové: Z mého života.

Malebné obrázky z cest po světě – z vrcholků hor a dalších přírodních krás. A třeba i snímky automobilových veteránů. To vše zachycuje kolekce zářivě barevných obrázků – akvarelů.

Daniela Karasová, energická umělecká kurátorka a grafička. Osobnost s mnoha aktivitami a zájmy se celý život zabývá designem a krásou. Kromě obrázků představuje v pasáži Paláce YMCA i své další „životní lásky“: originálně zdobené barety a klobouky či karikatury známých osobností.

I ve svých dvaasedmdesáti letech má Daniela Karasová, významná historička umění, výtvarná teoretička a grafička stále mnoho koníčků a zájmů. Stále ještě učí dějiny uměleckého řemesla a architektury na Vysoké škole chemicko-technologické, věnuje se práci kurátorky v Uměleckoprůmyslovém muzeu, píše knihy o designu nábytku a cestuje historickými auty po světě. Navíc je vášnivou lyžařkou, která se kdysi věnovala unikátní sportovní disciplíně – baletu na lyžích. Ráda podniká také zimní skialpinistické túry. „Je to věc lásky – dělat věci, které člověka těší, a potěšit jimi i ostatní,“ říká sympatická dáma. A dodává, že chce ještě projet s historickým sportovním veteránem MG švýcarským horským průsmykem.

Výstava z pestrého života Daniely Karasové právě v pražském Paláci YMCA není náhodná. S touto organizací autorku spojují i další aktivity. V YMCA, největší a nejstarší mládežnické organizaci na světě, pořádala spolu s manželem mnoho let lyžařské kurzy, jimiž prošly stovky dětí. „Výstava obrázků a dalších artefaktů Daniely Karasové bude oslavou zajímavé osobnosti a jejího ymkařsky „rovnostranně trojúhelníkového“ života, ve kterém harmonický rozvoj duše, ducha i těla je radostně samozřejmou hodnotou,“ říká Petra Otřísalová, ředitelka Paláce YMCA. „S organizací YMCA mě spojuje i rok 1968, kdy se u nás začaly poměry uvolňovat. Odjela jsem tehdy reprezentovat republiku právě za YMCA na celosvětovou konferenci do Kanady. Schylovalo se k okupaci a já se jako jediná členka české výpravy vrátila. Byla jsem naivní. Myslela jsem si, že se budeme bránit, že si nenecháme svobodu vzít,“ dodává Karasová. Z Kanady pak dostala i zajímavou pracovní nabídku. Povolení k výjezdu jí ale policie zamítla, a tak se do zahraničí další léta nepodívala.

Palác YMCA, v němž se výstava uskuteční, je budova postavená v centru Prahy ve stylu moderního klasicismu. Je stále místem, kde se intenzivně sportuje a kde se také konají kulturní akce. V tomto domě na dobré adrese si také rády pronajímají kanceláře různé firmy a organizace. Samotná YMCA se v tuzemsku mimořádně rozšířila ve dvacátých letech minulého století a má zde slavnou tradici, podporoval ji mimo jiné i první Československý prezident T. G. Masaryk spolu s dcerou Alicí.

www.palaymca.cz

Zdroj: http://www.ceskenovinky.eu/2016/02/27/akvarely-karikatury-i-klobouky-palac-ymca-predstavuje-zivot-daniely-karasove/Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Daniela Karasová: Z mého života