Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Dana Zámečníková – 4x Bouře

Do 19.11.2018 bude v Galerii Kuzebauch, Říčanova 19, Praha 6 (tram Říčanova a pak cca 500 m), přístupná zajímavá a krásná výstava Dany Zámečníkové – 4x Bouře.

Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Petr.

Výstava 4x Bouře Dany Zámečníkové (*1945) přináší site-specific instalaci cyklu skleněných obrazů – plochých skel dekorovaných pomocí 3D tisku, sítotisku, malbou a vůbec poprvé v rámci jejího díla i litofanie. Neotřelé variace rozvíjí novým obsahem klasické Vernetovo dílo „Bouře“ a z prostoru galerie navíc vytváří pomyslný rám, do něhož lze vstupovat. Celá instalace je díky tomuto efektivnímu využití galerijní výlohy proměnlivá v závislosti na denní době a počasí.

To, co nás často fascinuje na umělecké tvorbě, je abstraktní síla myšlenky, kterou výtvarníci dokáží zhmotnit v dílo mající hodnotu nejen pro ně samé, ale i pro ty, kteří se s nimi chtějí a dokáží vydat do země za zrcadlem. K výrazným kreativním impulsům patří vzpomínky, silné momenty, díky nimž se minulost dokáže prolnout se současností. A právě do své emoční paměti se site specific realizací na téma slavného Vernetova obrazu „Bouře“ s námi vydala Dana Zámečníková (* 1945). Tato scenérie totiž léta visela nad její postelí v bytě rodičů a stala se součástí jejího světa.

V cyklu skleněných obrazů – plochých skel dekorovaných pomocí 3D tisku, sítotisku, malbou a vůbec poprvé v rámci jejího díla i litofanie – neotřele variuje, rozvíjí a novým obsahem naplňuje klasické dílo. Z prostoru galerie navíc vytvořila pomyslný rám, do nějž lze vstupovat. V závislosti na pozici pozorovatele se tak odvíjí i jeho bezprostřední vjemy. Celá instalace je navíc díky efektnímu využití galerijní výlohy proměnlivá dle denní doby a počasí. Zámečníková se tak empaticky projevuje nejen jako sklářská výtvarnice, ale i architektka, přičemž obé na přelomu 60. a 70. let minulého století na vystudovala na ČVUT a UMPRUM v Praze.

Díla Dany Zámečníkové jsou součástí více než třiceti prestižních veřejných sbírek v Evropě, Asii, Severní Americe a Austrálii. Nechybí mezi nimi například The Corning Museum of Glass v Corningu, Metropolitan Museum v New Yorku, Victoria & Albert Museum v Londýně či Museè des Arts Dècoratifs v Paříži. Není mnoho českých sklářských umělců, jimž se v zahraničí dostalo takové pozornosti a uznání. Mohla by být spokojena, přesto neustále rozvíjí potenciál svého výtvarného vyjadřování, a to i ve vztahu k moderním technologiím. Cožpak není celý proces tvorby dobrodružnou a nebezpečnou plavbou na rozbouřeném moři? Třeba takovou, jaká je zachycena na obrazu slavného Francouze.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Dana Zámečníková – 4x Bouře