Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Dana Sahánková: Za hranicí odrazu

15. 9.-25. 11. / Nau Gallery / Kresba

Do 25.11.2016 bude v nově přestěhované NAU Gallery, Kubelíkova 22, Praha 3, přístupná výstava Dany Sahánkové: Za hranicí odrazu.

Nau Gallery se po třech letech působení na Vinohradech přesouvá na Žižkov – přímo naproti paláci Akropolis, do samého centra „galerijní čtvrti“.

Svou novu éru zahajuje výstavou brilantní kreslířky Dany Sahánkové, která zde představí soubor monumentálních a stále intimních perokreseb na plátně, odkazující na zastřenou hranici mezi objektivním a oku skrytým – zrcadleným v „druhém světě“. Fantaskní motivy, odrážející fragmenty sebe samých, se v její práci spojují do abstraktních kompozic tak, jako v zrcadle můžeme zahlédnout cizí bytost, přesto stále svůj vlastní odraz.

Dana Sahánková (nar. 1984 v Praze) absolvovala v letech 2005–2011 pražskou Akademii výtvarných umění (ateliér kresby Jitky Svobodové; 2009 stáž v ateliéru Nová média 2 Veroniky Bromové). Roku 2008 uskutečnila studijní pobyt na Ecole Nationale Supérieure d’art v Dijonu. V roce 2010 upoutala pozornost její samostatná výstava Chtěla bych to vědět, konala se v Domě U Zlatého prstenu, GHMP, v rámci přehlídky mladých umělců Start Up. Samostatně dále vystavovala roku 2011 v pražské Galerii 35m2 (Nedaleko, s J. Střížkovou), v roce 2012 v jihlavské Galerii Půda (Unus mundus), o rok později pak s N. Čulíkem v brněnské Galerii OFF/FORMAT (INFP(snílek)/INFJ(umělec)) a roku 2014 v pražském Altánu Klamovka (Odraz světla, odraz tmy) a v Ostravě v Galerii Dole (Mezi podlahou a stropem). V loňském roce představila Můj život ve tvém obraze v Adam Gallery v Brně. Její práce byly roku 2011 zařazeny na přehlídku Česká malba generace nultých let 21. století (Wannieck Gallery, Brno), roku 2012 figurovala mezi finalisty Ceny kritiky za mladou malbu (Galerie kritiků, Praha) a zúčastnila se výstavy Cukr a bič (Městská galerie, Litomyšl). Roku 2014 vystavovala např. na přehlídce NULLA DIES SINE LINEA v Galerii Emila Filly v Ústí nad Labem a v Paláci Kinských Národní galerie v Praze – Drak se probouzí, v loňském roce byly její velkoformátové kresby zařazeny na výstavu Jehla v kupce sena v pražském Topičově salonu.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Dana Sahánková: Za hranicí odrazu