Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Dan Trantina: Story from tram No 16

11. 2.-5. 4. / Café & Gallery Barley / Malba

Do 5.4.2020 bude v Café&Gallery Barley, Ječná 243/39a, Praha 2, přístupná velmi zajímavá a hustá výstava obrazů Dana Trantiny: Story from tram No 16.

DAN TRANTINA

Kontroverzní, zapamatovatelný, nevyzpytatelný.
Šílenosti, které Trantina předvádí ve své tvorbě, absolutně srší energií a přitahují pozornost. Danovy obrazy pobaví člověka, který má rád ironii a má smysl nejen pro humor, ale umí se s nadhledem zasmát i sám sobě. Příběhy a osoby, které malíř s oblibou ztvárňuje, se mohou zdát totálně bizarní a nesmyslné, ale v podstatě přesně takový je život. Jen se za uhlazeným klišé, za které se kdekdo často (a obvykle marně) snaží schovat, skrývá intimní pravda, která tu je, ať chceme nebo ne. Trantina umí perfektně zobrazit pitoresknost charakterů, erotiku, dřeň lidských vlastností, ale vždy a všude je to hlavní, co je smyslem života. Láska a humor. Nebere se vážně, obrazy jsou kompaktní, ale neuzavřené, mají děj a originální příběh prozradí, že nic není nemožné. A nejvíc to, co by nás prostě jen tak nenapadlo.
Story from tram No 16 je rozhodně jedním z nich.
Renáta Mužíková, kurátorka výstavy

 

Dan Trantina absolvoval pražskou AVU v atelieru monumentální malby prof. Načeradského v roce 1992. Od počátku zaujal expresivně zpracovanými projekty se symbolickými prvky na poli malby i skulptury – instalace. Zaujal expozicemi např. v Moravské galerii v Brně (kovové skulptury, 1993) či galerii Nová Síň v Praze (malba) nebo realizací obřích loutek pro pouliční divadlo Mary Had a Little Lamb (Wien a Sant Lambrecht). V letech 1992 – 1996 realizoval řadu interiérů, především v Brně kde tou dobou působil (klub Harlem 21, Bumerang klub, hotel Rustical). V letech 2006 – 2007 se etabloval na losangeleské umělecké scéně. Realizoval zde řadu uměleckých a výstavních projektů a stal se členem známé umělecké organizace BOX Eight. Zaujal prací pro český konzulát v Los Angeles a také velkoformátovou malbou v Tunnel clubu ( Downtown LA). Řadu jeho prací vlastní významné hollywoodské osobnosti. Po návratu z USA se usídlil v Praze, kde spolupracoval mimo jiné s Petrem Lysáčkem, spolu realizovali například instalaci „Multimouse and Phelps” na Colours of Ostrava v roce 2009. V roce 2009 se přestěhoval do Mnichova, kde střídavě s Prahou pobývá dodnes. Spolupracuje úzce s Petrem Motyčkou, zakladatelem skupiny Pode Bal, se kterým pod jménem Sadofsky & Trantina založili umělecký kolektiv GesamteEntarteteKunstWerke.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Dan Trantina: Story from tram No 16