Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Dan Materna: Česko z letadla

Do 1.3.2020 bude v Czech Photo Centre, Na Zlatě 1 (vchod ze Seydlerovy ulice), přímo u metra Nové Butovice na Praze 5, přístupná krásná a rozsáhlá výstava Dana Materny: Česko z letadla.

Fotograf Dan Materna pracuje ve vydavatelství MAFRA, kde se kromě běžné redakční práce – reportáže, portréty, sport – věnuje fotografování přírody a více než 12 let fotografuje Českou republiku z letadla. Fotografuje „krásné“ Česko – Šumavu, Krkonoše, rybníky a jezera. Hlavně hledá nové pohledy na Česko, civilizační proměny: satelitní města, žluté řepkové pole nebo třeba kůrovcovou kalamitu.

„Většina souborů samozřejmě vzniká cíleně. Vymyslím si téma, po domluvě s pilotem uděláme letový plán a když je vhodné počasí, obletíme jednotlivá vytipovaná místa. Během přeletu samozřejmě vyhlížím z okna a hledám nové motivy. Část snímků tak vznikne vlastně náhodou, třeba moje oblíbená fotografie louky za domem, která je posetá novými bazény čekajícími na své kupce. Nazývám ji „sklad bazénů“. Nebo nedávno při návratu z fotografování kůrovcové kalamity v okolí přehrady Orlík jsem u Prahy objevil nákladními auty výtvarně rozježděné stavební parcely. Jak ten motiv spatřím, hned křičím do mikroportu sluchátek na pilota, ať mi udělá okruh“, popisuje své fotografie Dan Materna.

Fotografie byly snímány z mnoha typů letadel, většina vznikla ve spolupráci s pilotem Miroslavem Kovářem a z jeho letadel L200 Morava.

„Jiný by se držel pevně sedadla, Dan Materna drží pevně svůj fotoaparát – a díky tomu si pak závratné obrazy bez závrati mohou vychutnat i lidé trpící pocitem porušené rovnováhy. Hrady a zámky jako z pohádkové stavebnice. Jezera a rybníky v romantickém oparu, snové soutoky řek, ale také nekonečné zakalené plochy za povodní, vzbuzující až pohanskou bázeň; každá kapka vody má svou vlastní náladu. Obyčejná pole, na nichž záhadné obrazce vykouzlili snad sami mimozemšťané. Útočně žlutá armáda řepky, chladivá zeleň lesů, bílé zimní krajkoví, proměňující i nudné satelitní stavebnice v dotek neskutečna. Marsu se říká rudá a Zemi modrá planeta, ale na leteckých snímcích Dana Materny má svět mnohem více barev, odstínů i stínů. Maternovo letecké malování je unikátní, protože není pouhým otiskem reality, nýbrž obrazem. Autor má vzácný dar, učí vidět svět jinak. Na desítkách fotografiích je vyobrazená krajina ve všech jejich podobách. Od neskonalých přírodních krás, zkulturněnou, na druhé straně i brutálně zasaženou činností člověka. Z neobvyklého úhlu uvidíte i města, civilizaci, technická díla, architekturu, události běžného života i přírodní živly. Na leteckých snímcích Dana Materny má svět mnohem více barev. Útočně žlutá armáda řepky, chladivá zeleň lesů i nudné satelitní stavebnice. Ohnivý koberec požárů. Ocelová šeď průmyslových hal a bylo by možné pokračovat dál a dál.“ tak popisuje snímky vedoucí kulturní rubriky MF Dnes Mirka Spáčilová.

Dan Materna se o fotografování začal zajímat již na základní škole. Vystudoval obor fotografie na SPŠ Grafické v Praze. Patří k nejlepším českým fotožurnalistům. Fotografuje pro periodika MF Dnes, Lidové noviny, Téma ve vydavatelství MAFRA.

Fotografie Dana Materny obdržely mnoho ocenění, včetně Fotografie roku v soutěži Czech Press Photo. V roce 2007 převzal z rukou prezidenta republiky hlavní cenu Křišťálové oko v soutěži Czech Press Photo s titulem FOTOGRAFIE ROKU 2007 za snímek Exekuce dítěte.

Dan Materna je autorem obrazových publikací Tajemství českého lesa /2009/, Já, zlatý retrívr /2013/, Rok s retrívrem /2017/, Česko z letadla /2015/.

….

Všechny fotky z výstavy i vernisáže: PetrFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Dan Materna: Česko z letadla