Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Dagmar Dost – Nolden: Radostné poskočení

Do 31. 5. 2022 bude v Centru integrace dětí a mládeže a Café Martin, Sokolovská 29/75, Praha 8 – Karlín, přístupná zajímavá výstava obrazů Dagmar Dost – Nolden: Radostné poskočení.

Z textu Miroslava Krupičky o autorce:

Dagmar Dost Noldenová se narodila v roce 1948 v Praze jako Dagmar Dostálová. V roce 1976 absolvovala pražskou AVU. O dva roky později se provdala do Německa a usadila se v Kolíně nad Rýnem, kde žije dodnes. V kolínském uměleckém prostředí začala spolupracovat s divadlem a postupně vytvářela svůj vlastní výtvarný styl. Od původně figurativní tvorby se dostala k abstraktní malbě, a jak říká, místo vnějšího světa začala zobrazovat pocity a svůj vnitřní svět. Sama autorka se brání škatulkování, ale odborníci její tvorbu charakterizují jako expresivní abstrakci. „Zobrazuji především emoce a nálady,“ říká, „ale tyto emoce jsou zároveň odrazem současného měnícího se vnějšího světa. V mých obrazech ale můžete vidět i náznak konkrétního, například obličeje.“

Účinek na diváka zesilují velké zvláštní barevnost a velké formáty pláten, z nichž čiší dynamika. Ta je dalším charakteristickým rysem děl Dagmar Dost Noldenové. Ostatně proměny, prolínání, zvraty a chaos jsou základními příznaky moderní doby. Ty prožívá každý jinak a autorka tento prožitek ukládá na plátno pomocí dynamických tahů štětcem, stříkanců a vzájemně kontrastujících nebo prolínajících se ploch. Pantha rei – vše je v pohybu!

citováno z textu Miroslava KrupičkyFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Dagmar Dost – Nolden: Radostné poskočení