Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Cornelia Renz & Belle Shafir: Legenda in MeMoriam

23. 10.-23. 2. / Museum Montanelli / Instalace

Do 23.2.2020 bude v Museu Montanelli, Nerudova 13, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a hustá výstava Cornelia Renz & Belle Shafir: Legenda in MeMoriam.

Výstava Legenda in MeMoriam představuje umění , jehož prostřednictvím reflektuje osobní vzpomínky obou z nich. Obě umělkyně se narodily do německé kultury a jejích historických souvislostí. Vliv německých novodobých dějin na jejich osobnosti a způsob, jakým se v jejich současném umění odrážejí vzpomínky na předané traumatické zážitky předešlé generace je proces, který řídí umělecký směr každé z nich. Projekt zkoumá a přibližuje nejen základní prvky v práci se vzpomínkami a jejich zpracováním, ale i celý proces traumatu, reflexe a uzdravování. 

V současné době prožíváme éru, kdy generace našich dětí není zatížena válkami, alespoň tedy zde v Evropě. Nechť tato generace uchopí šanci šířit společně s námi, svědky traumat našich rodičů a prarodičů, zkušenosti minulých generací, zkušenosti předané, a zamezit tak v budoucnu depresím a neurózám pramenícím z minulých zločinů. Často se totiž příslušníci první generace vyhýbají jasné řeči o minulosti a především o tom, co prožili. Nicméně tato rodinná tajemství, ač nevyslovena přímo, zůstávají v rodině vždy přítomna. To pak některé příslušníky druhé generace vede k otevírání těchto témat, a to nejen v rámci uspořádání vlastního života.  Je proto nutné, uchopit každou příležitost, abychom šířili vědomí o těchto psycho-sociálních problémech a zátěžových situacích, kterých má jistě každá generace celou řadu. Tragédie minulého století zatím zůstávají nepřekonány. Hrůzy, které se udály, především jejich následky, musíme našim potomkům přiblížit jako varovný signál. Umění je totiž jedna z cest, která pomáhá odhalovat i hojit, může poskytovat útěchu a příležitosti k setkání a sblížení.

Obě umělkyně se narodily v Německu. Belle Shafir po střední škole emigrovala do Izraele, zatímco Cornelia Renz v posledních letech střídavě žije a pracuje v Berlíně i Jeruzalémě. Fascinují je vzpomínky, legendy a pohádky, které slýchávaly v dětství,  nebo se tiše tradovaly v jejich rodině či okolí, příběhy z dávných časů středověku, ale i z dob novějších, včetně holocaustu. Výstava obsahuje videosnímky, velkoplošné malby, koláže, drobné plastiky, ale i instalace specifické pro místo konání.

Kurátoři výstavy: Dadja Altenburg Kohl, Hagai Segev

Partneři projektu: Česko-německý fond budoucnosti, Velvyslanectví státu Izrael a Velvyslanectví Spolkové republiky Německo.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Cornelia Renz & Belle Shafir: Legenda in MeMoriam