Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Colours of Transparency – Ateliér skla na Umprum

Do 18.11.2018 bude ve výstavních prostorách projektu Hybernská 4, Praha 1, (vzadu do průjezdu – jedna část po schodech vpravo dolů, druhá část v přízemí za barem vlevo) přístupná velmi zajímavá výstava Colours of Transparency – Ateliér skla na Umprum.

Po premiéře na London Design Fair se úspěšná výstava Colours of Transparency přesouvá do Prahy. Čeští návštěvníci budou mít možnost vidět její rozšířenou variantu.

Výstava v Londýně byla velmi úspěšná, kromě pozitivních ohlasů návštěvníků sklízela pozornost i v britských médiích, nechyběl například Dezeen, BlouinArtinfo, Arts Thread a deník London Evening Standard ji doporučoval jako jeden z tipů na návštěvu. Proto jsme velmi rádi, že ji můžeme představit i zde v Čechách“, říká vedoucí ateliéru a jeden z autorů výstavy Rony Plesl.

Spojujícím tématem je i v tomto případě obdiv ke sklu, jeho barevnosti a průzračnosti, jeho nejrůznějším formám. Výběr nejnovějších prací studentů se zde nesoustředí jen na design, ale je zde dán prostor i volné sklářské tvorbě a experimentu. Colours of Transparency přináší důkaz, jak široký je okruh zájmu ateliéru a jak se po dobu desetiletého působení Ronyho Plesla vyprofiloval.

Nelpíme jen na designu, dotýkáme se všech hranic. Otevřeně a do hloubky se bavíme, v čem spočívá svět umění, v čem svět designu. Klademe si hodně přímé a upřímné otázky. Studenty burcuji k maximálním výkonům, intenzivně do nich jdu. I v tom jsme jiní, doslova otvíráme Pandořiny skříňky“, říká k vedení ateliéru a spolupráci se studenty Rony Plesl.

Pro výstavu je charakteristická práce s barvou, narušení klasického designového konceptu a odvaha k experimentu. Objekty jsou nadčasové, překračují hranice tradičního sklářství, avšak stále ctí vysokou řemeslnou kvalitu provedení.

Nově se na výstavě objeví například světelná instalace Neon Daemon čerstvého absolventa ateliéru Davida Černého. Práce poukazuje na jedinečnost technologie neonů a dobu jejich slávy a zároveň je vyjímá z prostředí reklamy a vyzdvihuje je jako samostatný umělecký artefakt.

Se světlem pracuje i Martin Opl. Jeho práce Ve světle pracuje s transparentními materiály a polarizací, díky nimž dává obraz barvy svým jinak průsvitným rostlinným objektům.

Adama Hanšuta fascinuje tvůrčí proces, který má ve výsledku stejnou hodnotu jako dílo samotné. Celý tento průběh chápe jako velkou cestu a proto tuto myšlenku ztvárnil v objektuKoloběh kombinujícím kolejnici z taveného skla a neon.

Anna Jožová ve svých vázách Líza humorně reagovala na finančně a hlavně časově náročnou techniku Muránského skla (Millefiori). Předem navržené skleněné vázy zevnitř vylepila  roxovými lízátky.  Přesah v klasické sklářské práci je patrný i ve Vandal Vases Dominiky Petrtýlové. V ručně foukaných, zlatem, vysokým smaltem a sklářskými barvami malovaných vázách kombinuje práci starých mistrů, růst lišejníků a městskou kaligrafii.

Za zmínku jistě stojí i světla Senseware Michaely Doležalové. Nejedná se jen o sofistikovaný zdroj světla regulující intenzitu osvětlení, ale především o vizuálně poetický objekt. Zvlněný povrch lamp autorka docílila otiskem kamenů.

Některé z prací projektu Colours of Transparency budou zároveň vystaveny v rámci projektu Canapé, který pořádají magazín Soffa ve spolupráci s Czech Republic Sotheby’s Int. Ukázkový apartmán v prostorách Obecního dvora zde bude vybaven předměty předních designových značek. Kromě nich nebudou chybět ani práce z Ateliéru skla např. Sebastiána Kitzbergera, Daniela Kinského, Emel Erdem, Františka Jungvirta, Vlastimila Šenkýře a dalších.

Výstavy Colours of Transparency doplňuje obsáhlý stejnojmenný katalog, který se kromě londýnské a pražské expozice soustředí i na historii, současnost a další směřování ateliéru. Tato publikace byla pokřtěna v rámci české vernisáže.

Koncepce výstavy: Rony Plesl, Klára Horáčková, Marek Šilpoch
Vystavují:
Rony Plesl – vedoucí ateliéru skla
Klára Horáčková – asistentka Ateliéru skla
Josef Bittner
David Černý
Michaela Doležalová
Emel Erdem
Adam Hanšut
Valentina Hejdová
Yu-Lin Huang
Anna Jožová
František Jungvirt
Shynar Kaliyeva
Daniel Kinský
Sebastian Kitzberger
Monika Matějková
Eliška Monsportová
Jana Němcová
Lenka Němcová
Martin Opl
Hana Ol´hová
Dominika Petrtýlová
Vendulka Prchalová
Eduard Seibert
David Šedina
Vlastimil Šenkýř
Marek Šilpoch
Barbora Štefánková
Marieta Tedenacová
Petra Tomišová
Kristýna Venturová
Pavel VýtiskFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Colours of Transparency – Ateliér skla na Umprum