Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Černý 85: H(r)ANY

Do 31. 3. 2022 bude ve Vinotéce 2 deci, Americká 39, Praha 2 – Vinohrady, přístupná v podzemí krásná výstava obrazů Černý 85: H(r)ANY. Otevřeno každý den denně kromě neděle.

David Černý
*1985 Praha
Výstava obrazů v kulaté podobě, co ztvárňuje svět, doplněna hranatými geometrickými tvary znázorňujícími panelová sídliště, domy, mosty a další monstra této doby, která zašlapují vše, co příroda po staletí vytvářela. Tvary objektů jsou seskládány do podoby postavy obra, který se utrhl ze řetězu a přebral nad světem vládu. Obrazy vytvořené akrylem, pastelem a technikou koláže vtipně pojímají nekonečné téma „město versus příroda“. Černý pracuje s originální zkratkou, minimalismem i naivitou. Výsledkem je však svěží, svébytné a propracované dílo. Jeho přístup a výtvarné pojetí vychází z graffiti, kterým se aktivně zabývá od roku 1999. Zkušenému divákovi snad neunikne slovní hříčka v názvu výstavy. Hany je totiž pseudonym, kterým David pokrývá město už přes dvě dekády. Ojedinělý talent dnes řadí Davida Černého mezi mladé nadějné výtvarníky, kteří dávno překročili svůj sprejerský stín a dnes si od nich slibujeme úspěšnou uměleckou budoucnost.
 
„Graffiti se věnuju od 13 let. Aktivně od 14 dodnes, akorát teď je to spíše pasivní čmárání zakázek. V současné době se mimo grafáčů věnuju převážně malbě, koláži a grafice. Práci, co mě nebaví, ale nevadí, a hlavně malému mímu a občas i mé snoubené. Začal jsem chatařit, takže lesy, houby a válení v hájích, to je ono, když je volno. A to je život můj.“


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Černý 85: H(r)ANY