Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Ceny Czech Grand Design 2015: Finále

Do 1. 5. 2016 bude ve výstavním sále Národního technického muzea, Kostelní 42, Praha 7, přístupná zajímavá výstava Ceny Czech Grand Design 2015: Finále.

Výstava s názvem Ceny Czech Grand Design: Finále 2015, představuje práce finalistů autorských kategorií.

Vítězové budou vyhlášeni již 19. března 2016 během galavečera ve Stavovském divadle. Přímý přenos z předávání cen již tradičně přinese Česká televize.

Trojici finalistů v každé z autorských kategorií představili přímo ve výstavě členové Akademie Designu České republiky, kteří o nejlepších počinech v oblasti designu a umění rozhodovali. Výstava Czech Grand Design 2015: Finále, pro kterou vytvořil architekturu Jan Rosický, letos vsadila na netradiční pojetí jednotlivých instalací a představuje návštěvníkům nejen vybraný objekt, model či fotografii, ale i příběh jeho autorů, grafické návrhy nebo proces vzniku. Rozmanitá přehlídka finálových produktů kombinuje ve výstavě audiovizuální prvky s tradičními expozicemi a individualizovanými nástěnkami. Výstava v Národním technickém muzeu potrvá až do 1. května 2016, dokdy mohou návštěvníci finálové práce zhlédnout.

Vizuál Cen Czech Grand Design je tradičně výsledkem práce dvojice oceněných v předchozím ročníku Cen. Titul Grand Designér roku získala v loňském roce dvojice Michaela Tomišková a Jakub Janďourek, tvořící pod značkou DECHEM. Fotografie od Adama Holého, který si odnesl ocenění Fotograf roku, je zachycuje spolu se stylizovanou trofejí pro vítěze – parfémem ve speciální skleněné ampulce. Desátá trofej v řadě Cen Czech Grand Design tak přináší nejen působivý vizuální dojem, ale také jedinečný čichový zážitek. „Čich je vývojově nejstarším lidským smyslem a vnímání vůní nás přivádí do odlehlých a nepřístupných částí mozku. Součástí vonné esence, speciálně namíchané pro vítěze letošních Cen, jsou staré ingredience i kapka z květu tuberózy, omamně vonící rostliny, která vykvétá pouze v noci.“ vysvětlují Michaela Tomišková a Jakub Janďourek ze studia DECHEM.

Generálním partnerem Cen Czech Grand Design je již od roku 2006 Česká spořitelna a v letošním roce již po páté se značkou Erste Premier, poskytovatelem nadstandardních bankovních služeb. Ředitel Erste Premier a Erste Private Banking Jiří Zelinka k dlouholeté podpoře českého designu dodává: „Ceny Czech Grand Design jsou dnes již velmi prestižním oceněním, které vyhledávají a podporují mimořádné počiny talentovaných umělců. Každý rok se těšíme na nové a krásné věci a osobnosti, které v rámci cen Czech Grand Design objevíme. Jsme velmi rádi, že i díky naší podpoře vzniká každý rok tak jedinečná trofej pro vítěze, která navíc může být motivací a inspirací pro další tvůrce. Těší nás, že prostřednictvím mimořádných zážitků už pět let úspěšně propojujeme svět kvalitního designu se světem nadstandardních služeb Erste Premier. Přeji letošním finalistům i nám všem i nadále mnoho inspirace a radosti z výjimečných a krásných věcí.“ Stejně jako v předešlých letech poskytuje Erste Premier vítězi kategorie Grand Designér roku částku 100 000 Kč na vytvoření trofeje pro další ročník.
O vítězích bude rozhodnuto v sobotu 19. března 2016. Ocenění bude předáno v celkem devíti kategoriích, a to
Designér roku – Cena Ministerstva kultury ČR, Módní designér roku, Designér šperku roku, Grafický designér roku, Fotograf roku, Obchod roku, Výrobce roku – cena za průmyslový design Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, Objev roku a Síň slávy. Vyhlášena bude rovněž Cena veřejnosti a Grand Designér roku – cena Erste Premier pro absolutního vítěz napříč kategoriemi.

FINALISTÉ CEN CZECH GRAND DESIGN 2015 (v abecedním pořadí):

V kategorii Designér roku – Cena Ministerstva kultury ČR
Jakub Berdych / police Všechno co chceš (Qubus), svítidlo Hermetik (Qubus)
Olgoj Chorchoj / kolekce svítidel a poklopů TIM (Bomma), kapesní nože Pocket (Mikov)
Rony Plesl / svítidlo Merkur (Preciosa)

V kategorii Módní designér roku
Chatty / kolekce S/S 2016, Dusty Pictures
Liběna Rochová / kolekce Partitury
Martina Špetlová / kolekce S/S 2016

V kategorii Designér šperku roku
Nastassia Aleinikava & Kateřina Jirsová / kolekce Lost & Found
Belda Factory / kolekce Český ráj
Helena Lukášová / šperky pro kolekci A/W 2015 You Are What You Wish For (Denisa Nová)

V kategorii Grafický designér rok
Tomáš Brousil, Petra Dočekalová, Zuzana Lednická a Radek Sidun / projekt TYPO 9010 – České digitalizované písmo 1990–2010 (vyd. BiggBoss)
Juraj Horváth / projekt TABOOK (spolupráce Jan Čumlivski)
Parallel Practice / projekt Galerie Futura

V kategorii Fotograf roku
BoysPlayNice / Fotografie Nejen Bistro (Mar.s Architects), Dům pro Markétku (Mjölk architekti), Gran Fierro (Formafatal), Škoda Superb (Dolce Vita), produktové fotografie kolekce brýlí Collection #1 (Nastassia Aleinikava)
Václav Jirásek / Fotografie pro kampaň 50. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary
Bet Orten / Fotografie kolekce Solitaires (Preciosa)

V kategorii Obchod roku
Cihelna Concept Store / vznik a celkový koncept obchodu
Nanovo / otevření nového obchodu a jeho celkový koncept
Praguekabinet / značka Made in Prague a vznik speciálních kolekcí ve spolupráci s českými designéry

V kategorii Výrobce roku – Cena za průmyslový design Ministerstva průmyslu a obchodu ČR
Bomma / limitovaná kolekce váz a mís (František Vízner)
Mikov / kolekce kapesních nožů Pocket (Olgoj Chorchoj)
TON / kolekce nábytku Split (Arik Levy)

V kategorii Objev roku
Markéta Držmíšková a Petr Hák / kolekce porcelánu a úložný systém Sequence
Sofya Samareva / kolekce klobouků (Joelle Boers), kolekce provazových head pieců (Muslin Brothers)
Michal Strach / diplomová práce Vnitřní prostor

www.designblok.cz
www.czechgranddesign.cz
www.krehky.czFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Ceny Czech Grand Design 2015: Finále