Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž CC:SELEKCE 2023

21. 11.-19. 1. / Curator Contemporary / Design

Do 19. 1. 2024 je v galerii Curator Contemporary, U lužického semináře 12, Praha 1 – Malá Strana, přístupná velmi zajímavá výstava CC:SELEKCE 2023.

Pomezí roku přináší výběr těch výrazných mladých autorů a autorek, kteří se ve své práci také pohybují na pomezí – v oblasti užitého designu, který sám sebe přesahuje a to právě k volnému umění. SELEKCE 2023 je svrchovaně sestavená kolektivní výstava ve spolupráci s mezinárodním festivalem Czech Design Week a představuje letošní práce ohodnocené cenou Czech Design Award. Můžete nejen vidět, co autoři a autorky ve svých letošních pracích nabídli, ale také díla ucítit či hapticky prozkoumat. Reprezentace nových technologií kombinující tradiční postupy, neotřelost a zároveň respekt k řemeslu představují tyto oceněné práce, které jsou exportním artiklem vhodným do každého osobního prostoru. Užijte si selekci a vyberte si ten svůj kousek od mladých talentovaných designérů a designérek. Uvidíte je v site-specific instalaci autorů NabilkovaxAdus.

vystavující:

Duo NabilkovaxAdus (Katarína Nábilková a Adam Pisca)
Paradox, zpochybňování, netradiční materiály či konceptuální zázemí společně s estetikou, jež ráda vyvolává kontroverzní otázky. To vše spojuje tvorbu studentky Kataríny Nábilkové a absolventa pražské UMPRUM Adama Piscy. Pod společnou značkou NabilkovaxAdus představují kolekci šperku a hedvábných šátků, které v kontrastním přístupu propojují pevný a houževnatý ženský element ve šperku s měkkým a lehkým mužským elementem zaneseným do šátků.

Jakub Knápek
Do tvorby Jakuba Knápka, která osciluje mezi designem a volným uměním, se prolíná autorova fascinace materiály, barvou a způsoby výroby. Nejčastěji přitom pracuje se sklem, ale zkušenosti ze stáže na Estonian Academy of Arts v Tallinnu ho nasměrovaly k širšímu materiálovému záběru, kdy využívá i kov, dřevo či keramiku. V materiálech nejraději hledá jejich limity a možnosti vzájemného propojení. Jeho bakalářská práce Statické záznamy je výsledkem experimentování s tavenou plastikou. Tvarovým experimentům se nevyhýbá ani jeho kolekce olejových lamp z lehkých kovových plátů. Práce vznikly v rámci autorova studia v ateliéru Skla na ústecké FUD UJEP.

Lucia Kružlicová
Slovenská designérka Lucia Kružlicová, která tvoří pod značkou Lukru design, získala ocenění za instalaci nazvanou emotionaLAB. Stejnojmenná kolekce vychází z konceptu emocionálního designu zaměřeného na tvar objektu, prostřednictvím kterého je možné cíleně vyvolat pozitivní emoce. Emocionální design zkoumá myšlenku, že vzhled a potěšení jsou stejně důležité vlastnosti výrobku jako jeho funkce. Do produktů je aplikovaný emoční design (tvar, barva, forma) tak, aby odpovídal parametrům atraktivního designu.

Markéta Masnicová
Designérka Markéta Masnicová v současnosti studuje v ateliéru Produktový design na ústecké FUD UJEP a získala uznání poroty za dva projekty, které jsou výsledkem její školní práce a mapují rozmanitost její tvorby s unikátním přístupem k navrhování. První z nich, kolekce aromalampy a difuzéru, využívá kompozitního stavebního materiálu betonu s vhodnými funkčními vlastnostmi, jako je vysoká tepelná akumulace, nehořlavost a pórovitost. Druhým produktem je bakalářská práce s názvem Monocat, multifunkční kolekce modifikovatelných brýlí.

Vlastimil Šenkýř
Sklářský designér Vlastimil Šenkýř ve své tvorbě dlouhodobě experimentuje se sklem a posouvá jeho možnosti i mimo běžné vnímání tohoto materiálu. Za svůj tvůrčí přístup, který nejnověji vyústil v kolekci váz SUGAR, si odnesl Zvláštní uznání festivalu. Kolekce SUGAR se zaměřuje na vývoj a experimenty s barevností skla a plexiskla, jež se vzájemně kombinují a vrství do nejrůznějších struktur. Tyto vytvořené objekty mají podobné struktury jako horniny nalezené v přírodě, jejich vznik však není podmíněn časem, ale experimentům s tímto materiálem.

Pavlína Šváchová
Pavlína Šváchová je multioborová umělkyně, žijící a pracující v Praze. Její práce vyniká silným konceptuálním zázemím a mediálním zkoumáním. Na letošním ročníku festivalu Czech Design Week představila v instalaci vzniklé ve spolupráci se studentkou scénografie na DAMU Klárou Pavlíčkovou šálkové objekty, ve kterých hledá upevňování a zkoumání designu a umění o jejich vzájemnou koexistenci. Vzniká tak kontrast mezi užitým předmětem a volnou plastikou. Sběratelská limitovaná kolekce objektů vznikla ve spolupráci s firmou Detesk s využitím technického (varného) skla.

….

Na vernisáži exkluzivně zahrál DJ Jeffology. Diagnostikovaný sběratel vinylů, hudebník, DJ a hledač na poli hudebním nehledě na žánry. Známý také jako DJ spolupořadatel pražských klubových nocí Blackalicious a Lifted.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž CC:SELEKCE 2023