Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž CC: výstavy objektů Pavlíny Kvity a obrazů Petry Švecové

9. 4.-17. 5. / Curator Contemporary / Malba

Do 17. 5. 2024 je v galerii Curator Contemporary, U lužického semináře 12, Praha 1 – Malá Strana, přístupná velmi zajímavá výstava objektů Pavlíny Kvity a obrazů Petry Švecové.

Význam soukromí, klidu a odolnosti ve světě plném změn a nejistoty. Výstava Kronika růstu: Sad před bouří, představuje nejnovější obrazy Petry Švecové (* 1975, Praha) a sochařské objekty Pavlíny Kvity (* 1988, Valašské Meziříčí).

Vytváření harmonických prostředí přináší nejen vizuální požitek, ale také estetické situace, ve kterých se krása stává neoddělitelnou součástí každodenního života. Pěstování péče o vymezený prostor přináší poznání principů koloběhu života, síly a odolnosti přírody a při časté rutinní práci pak odměnu v podobě estetiky, kterou dialogicky vytváří zahradník se svou zahradou podobně, jako umělec se svým dílem. V dialogickém propojení obrazů a objektů vznikají estetické situace, které vtahují do principů růstu, zrání, ale i místa, kde se lze ponořit do klidného prostoru a najít v něm útočiště před bouří světa kolem.
 
Vizuální reflexi nad významem soukromí, bezpečí, harmonie či útulnosti, představuje už koncept hortus conclusus, princip uzavřené zahrady, která je ale zároveň otevřená přírodě a okolnímu světu. Krásná zákoutí ukazují, jak právě příroda dokáže odolat i nejtěžším zkouškám a zároveň stále učí o resilienci a adaptabilitě. Progresivní myšlenky o odolnosti před nepřízní osudu v rámci studia válečných zahrad a zelené infrastruktury zaznamenal v knize Defiant Gardens: Making Gardens in Wartime (San Antonio: Trinity University Press, 2006) americký historik Kenneth I. Helphand. Skrze ni připomíná, že i v dobách před bouří může zahrada sloužit jako útočiště, místo naděje a síly. Zahrada nabízí odmítnutí utrpení, je neodmyslitelnou afirmací a znakem lidské vytrvalosti. Prosazuje důstojnost života a oslavuje ji.
 
Mohlo by se zdát, že leitmotivem výstavy je krása květů, organické tvarosloví či pestrá paleta barev, nicméně právě síla lidské vůle, ducha, jsou sděleními, které principy nalezitelné v přírodě odkrývají a ukazují, že příroda může být nejvěrnějším průvodcem v nejtěžších časech.
 
Netřeba se ale jen oddávat romantické představě o rozkvetlém sadu. Hlavně takový potřebuje péči i vláhu a za tvrdou rutinní péči pak daruje krásu, klid i prostor osobního bezpečí. S podobnou péčí přistupuje malířka ke svým plátnům. Petra Švecová, absolventka pražské Akademie výtvarných umění, která prošla ateliéry Milana Knížáka, Vladimíra Kokolii a Vladimíra Skrepla, představuje i nejnovější obrazy V sadu (2024), Altán (2024), Zahradník (2024), Misty Morning (2024) nebo Flower Faces (2024). Ty zobrazují nejen principy péče o osobní prostor, zrcadlí křehkost, podobu utváření osobního mikrosvěta, ale také zaznamenávají obsesivní zaujetí řádem a jeho stavbou. Naproti tomu v jemné, ale o poznání přímější technicistní formě, představuje souhru živlů sochařka Pavlína Kvita, absolventka ateliéru Lukáše Rittsteina na pražské Akademii výtvarných umění. Tvarosloví, které Kvita vytváří, nese rysy intuitivního modelování, organické dynamiky, ale i striktně poskládané kompozice jednotlivých stavebních fragmentů. Na výstavě představuje nejnovější sochařský objekt Strážce vodního pramene (2024), také Živly (2020), Sloupový fantom (2022) a to za denního světla viditelné přesouvá do noční krajiny skrze objekt Moon (2022), který pomyslně osvětluje i venkovní prostor galerie Curator Contemporary.
 
Vyšší řád a jeho principy se tak zhmotňují v estetických situacích vytvořených skrze obrazy Petry Švecové a sochařské objekty Pavlíny Kvity a nechávají na libovolně dlouhou dobu vstoupit do zahrady či sadu – dle imaginace každého návštěvníka.


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž CC: výstavy objektů Pavlíny Kvity a obrazů Petry Švecové