Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž bytové výstavy Matouš Valchář a Vika Shcherbak: Sukabljať

29. 1.-28. 2. / Solution / Instalace

Do 28.2.2018 bude v soukromé bytové galerii Solution, Vinohradská 122, Praha 3 (kousek od Flory), přístupná pro vážné zájemce a sběratele na předchozí objednání výstava Matouše Valcháře a Viky Shcherbak: Sukabljať.

Matouš Valchář
Vika Shcherbak

„Ty říkáš ne, já říkám jo. Co to znamená? Úplný hovno!“
Mám za to, že tato slova českého básníka Jamese Cola nejlépe vystihují koncepci společné výstavy „Sukabljať“ výtvarníků Matouše Valcháře (to jsem já) a Viki Shcherbak.

Expozice jest velkou koláží, složenou z několika maleb Viki a mnoha různovarevných tisků pomerně velkého linorytu, který jsem vytvořil již před lety jakožto maturitní práci. Tehdy měl ten obraz poměrně jasný, byť pomerně primitivistický, středoškolský smysl. Dílo jsem vytvořil na zadané téma „Apokalypsa“ a já, tehdy, jakožto křesťan jsem si vzal 5. kapitolu Zjevení Janova (čili Apokalypsy) a nakreslil více méně výjev, který je tam popsán a polopaticky jsem do něj vložil odkazy na můj soušasný, středoškolský život. Tehdy jsem udělal jen pět tisků v černé barvě. Nýní, po pěti letech, během kterých jsem se vymanil z křesťanského rámce přemýšlení, jsem to vytiskl více než dvacetkrát, v různých barvách, komplexní obraz rozstříhal na fragmenty a použil zcela novým, čistě vizuálním způsobem. Autorské spojení s Viki, je rovnež čistě náhodné a nevychází z žádného propojení témat či výtvarného projevu. Proto myslím, že skvěle sedí do konceptu naprosté píčoviny.

Již se neptám po smyslu lidského života a principech fungování vesmíru. Viděl jsem věci, které mě utvrdily v tom, že toho není třeba. Najít pravdu je pravděpodobně nemožné a vůbec, mám jiné záležitosti na práci. Mnohdy stačí jen se koukat do krajiny. Točící se jako kalejdoskop.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž bytové výstavy Matouš Valchář a Vika Shcherbak: Sukabljať