Vernisáž Bosco Sodi: Transmutations
Do 8. 11. 2024 je v DSC Gallery, Dlouhá 5, Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava Bosco Sodi: Transmutations.
Kurátorka výstavy: Emma Hanzlíková
DSC Gallery s potěšením představuje mexického autora Bosca Sodiho zcela poprvé na českém trhu. Autor je známý svými minimalistickými malbami a objekty se strukturálním povrchem za použití přírodních pigmentů.
Autor se pohybuje mezi New Yorkem, Mexikem a Japonskem a svojí prací demonstruje znatelný rozpor mezi těmito odlišnými prostředími. Osciluje tak v rámci tradičních kategorií na pomezí hrubého informelu, kolorismu, arte povera i land artu. Pro jeho práci je důležitý proces tvoření a princip náhody. Velká část umělcovy práce je ovlivněna tradiční japonskou estetickou filozofií „Wabi-Sabi“ (přijetí krásy věcí v jejich pomíjivosti a nedokonalosti). Umělec vytváří jedinečnou texturu a nanáší ji přímo na plátno holýma rukama, pracuje přímým performativním způsobem, který podporuje transcendentální přenos mezi tvůrcem a dílem. Monochromatická těla obrazů odhalují organické struktury, povrch drsné textury, praskliny a propasti. Proces vzniku svých děl popisuje jako kontrolovaný chaos — neopakovatelný a unikátní. „Pokora přijmout věci takové, jaké jsou, oceňovat jednoduchost a přijímat nedokonalosti jsou naopak některé ze zásad japonské filozofie, která stojí v opozici k západnímu ideálu krásy. Například kýžený povrch dle wabi-sabi je zemitý, nedokonalý a přitom rozmanitý. Přesně takové textury mají Boscovy malby, které vycházejí z pozorování přírody,“ vysvětluje kurátorka výstavy Emma Hanzlíková.
Pro výstavu v DSC Gallery připravil výstavní projekt Transmutations, kde se nekompromisně prezentuje s dvanácti formátově a barevností unifikovanými strukturálními malbami. Karmínově červená představuje ve výtvarném umění, v sakrálním i světském prostředí, napříč kulturami symbolickou barvu. Pigment se získává z nadrceného sušeného hmyzu červce nopálového pocházejícího z oblasti Oaxaca v Mexiku. Na evropský kontinent se tedy dostal, až po kolonizaci Ameriky. „Uvědomělá práce s barvou a jejími skupenstvími předesílá alchymistického ducha toužícího po transmutaci surovin z materia prima. Repetitivní proměnlivost, která vystihuje tvůrčí metodu výstavy Transmutations, je až meditativního charakteru. Umožňuje Sodimu oprostit mysl od rušivých elementů a soustředit se výhradně na malbu. Tvůrčí proces je determinován formátem, zbytek je mimo kontrolu a vzniká organicky,“ doplňuje kurátorka výstavy.
Ztělesněním Boscových úvah i filozofického přístupu „Wabi-Sabi“ je vyústění ve vznik neziskového uměleckého centra CASA WABI, za kterým stojí, jedná se o residenční prostor pro umělce, který postavil v roce 2014 japonský architekt Tadao Ando, se kterým umělec dlouhodobě spolupracuje i na svých osobních realizacích.
Bosca Sodiho zastupují privátní galerie Kasmin Gallery New York, mexická galerie Hilario Galguera, berlínská galerie Koenig, milánská galerie Cardi, která se zaměřuje primárně na sekundární trh s autory jako Donal Judd, Richard Serra či Lucio Fontana, a v neposlední řadě vlámská galerie Axel Vervoordt, za kterou stojí stejnojmenný interiérový designer, který spolupracuje např. s Francois Pinaultem. Autor se svým dílem pravidelně prezentuje skrze své kmenové galerie na veletrhu Art Basel (Basilej, Hong Kong).
Ředitel galerie, Edmund Čučka, který stojí za celou myšlenkou autora vystavit v DSC Gallery, sám říká: „Bosco Sodi je jednou z vůdčích osobností současné výtvarné scény. Důležité pro mě je, že jeho dílo je naprosto jedinečné, nezaměnitelné a rozpoznatelné na první pohled, stejně tak jako díla Damiena Hirsta či Luciana Fontany! Pevně věřím, že tato výstava bude výrazným mezníkem a propojení české kulturní scény s širším uměleckým světem.“
Bosco Sodi (*1970, Mexiko)
Bosco Sodi se narodil v roce 1970 v Mexico City. Ve své tvorbě využívá prosté přírodní materiály jako hlínu a barevné pigmenty, ze kterých vytváří působivé malby s výraznou texturou. Sodi vystavoval v institucích po celém světě a stal se součástí významných přehlídek umění. V roce 2022 připravil pro benátské Bienále site specific výstavu v Palazzo Vendarmin Grimani „What Goes Around Comes Around“. Kromě výstav v galeriích a institucích připravuje instalace v kontextu historických interiérů i veřejného prostoru. V roce 2017 postavil cihlovou zeď Muro na Washington Square v NYC, kterou si kolemjdoucí mohli rozebrat. V rámci Parcours pořádaném veletrhem umění Art Basel v roce 2022 umístil svou instalaci do dialogu s gotickým kostelem na Münsterplatz.
Kromě vlastních uměleckých děl spoluvytváří výjimečné architektonické projekty. Bosco Sodi se snaží o zpětnou podporu umělecké komunity. V roce 2022 založil neziskové výstavní prostory Assembly v Monticello nedaleko města New York. Navázal tak na umělecké centrum Casa Wabi založené v roce 2013 v Puerto Escondido, v Oaxaca, v Mexiku, kde dochází ke kulturní výměně mezi mezinárodními současnými umělci a lokální komunitou. Prostory navržené japonským architektem Tadaem Andem jsou otevřeny pro umělecké rezidence a zahrnují také Sodiho ateliér, kde vznikají hliněné plastiky.
Sodiho díla jsou součástí významných muzejních i soukromých sbírek. Bosca Sodiho reprezentují galerie Kasmin, Axel Verwoordt Gallery, Galeria Hilario Galguera, Galeria Luciano Brota, Galeria Carles Tache, Scai the Bathhouse, Cardi Gallery a König Gallery. Žije s rodinou v Brooklynu.