Vernisáž Bohuslav Fuchs – evropský architekt
Do 24.7.2016 můžete v Galerii Jaroslava Fragnera, Betlémské náměstí 5a, Praha 1, navštívit v nově otevřeném výstavním prostoru v přízemí, zajímavou výstavu Bohuslav Fuchs – evropský architekt.
Galerie Architektury Brno uvádí putovní výstavu vzniklou ke 120. výročí narození jedné z nejvýraznějších osobností československé architektury.
V čem je stopa a dílo Bohuslava Fuchse výjimečné a inspirativní? V době vzniku s přesahem do dnesní doby?
K odpovědím na tyto otázky se pokoušíme přiblížit pomocí dvanácti komentářů současných významných českých a slovenských architektů komentujících dvanáct vybraných budouv na průřezu typologiemi. Komentáře jsou doplněny o dobovou výkresovou dokumentaci, fotografie z doby vziku a ilustrativní fotografie současného stavu.
Výstava je doplněna dvěma modely v zahraničí nejznámějších realizací Bohuslava Fuchse. Jedná se o modely Hotelu Avion a pavilonu města Brna na brněnském výstavišti. Dále je výstava doplněna o korespondenci Bohuslava Fuchse s Le Corbuierem a rozhovorem natočeným Českou televizí v pořadu konfrontace.
Bohuslav Fuchs je v zahraničí jedním z nejznámějších českých architektů 20. století. Architekt,urbanista, teoretik, výtvarník a učitel, který je neodmyslitelně spjat s brněnským funkcionalismem, započal svoji kariéru studiem na Akademii výtvarných umění v Praze u Jana Kotěry, v jehož ateliéru později také pracoval. V roce 1922 se Fuchs trvale usadil v Brně, kde od roku 1923 působil jako pracovník městského stavebního úřadu. V letech 1938 až 1940 byl profesorem Uměleckoprůmyslové školy ve Zlíně a v rozmezí let 1945 – 1958 působil jako pedagog Vysokého učení technického v Brně, kde byl v roce 1947 jmenován profesorem. Bohuslav Fuchs byl členem řady odborných organizací, kupříkladu SVU Mánes, dopisující člen RIBA v Londýně, stálý delegát CIAM a čestný místopředseda IFHP. Roku 1968 byl jmenován národním umělcem.
„Když slyším jméno Fuchs, je to pro mě master of the space. Ten člověk byl génius. Ovládá prostor tím nejlepším způsobem. V každém rohu, v každém detailu nacházím něco, co ukazuje na schopnosti vynikajícího architekta, designéra a člověka.“ uvádí světově uznávaná architektka Eva Jiřičná, která je jednou z osobností provádějících výstavou a dokumentem ČT.
Profesor Vladimír Šlapeta vidí v osobě Bohuslava Fuchse přelomovou osobnost české architektury: ,,Jeho uskutečněné stavby v Čechách, na Moravě i na Slovensku, tvoří po celou dobu první republiky doslova milníky, které lemují vývoj naší moderní architektury – od vodní elektrárny v Háji u Mohelnice, obřadní síňě města Brna, přes pavilon města Brna, hotel AVION, vlastní dům, brněnské lázně v Zábrdovicích, Masarykův domov, komplex školy VESNA, spořitelny, sanatorium Morava, aerodynamické vily až po organicky laděnou Zelenou žábu a doznění v areálu firmy AKA a hotelu Vlčina.“
„Dílo Bohuslava Fuchse má pro mě hodnotu konstanty. Je to dílo hlubokého poznání principů funkcionalistické estetiky.“ dodává k osobnosti Bohuslava Fuchse architekt Josef Pleskot.
Projekt realizován ve spolupráci s Muzeem města Brna a Českou televizí, za finanční podpory Statutárního města Brna a Nadace české architektury.
Zahájení výstavy proběhlo v rámci Betlémské hudební noci, vystoupila kapela Činna.