Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Bohuslav Fuchs – evropský architekt

Do 24.7.2016 můžete v Galerii Jaroslava Fragnera, Betlémské náměstí 5a, Praha 1, navštívit v nově otevřeném výstavním prostoru v přízemí, zajímavou výstavu Bohuslav Fuchs – evropský architekt.

Galerie Architektury Brno uvádí putovní výstavu vzniklou ke 120. výročí narození jedné z nejvýraznějších osobností československé architektury.

V čem je stopa a dílo Bohuslava Fuchse výjimečné a inspirativní? V době vzniku s přesahem do dnesní doby?

K odpovědím na tyto otázky se pokoušíme přiblížit pomocí dvanácti komentářů současných významných českých a slovenských architektů komentujících dvanáct vybraných budouv na průřezu typologiemi. Komentáře jsou doplněny o dobovou výkresovou dokumentaci, fotografie z doby vziku a ilustrativní fotografie současného stavu.

Výstava je doplněna dvěma modely v zahraničí nejznámějších realizací Bohuslava Fuchse. Jedná se o modely Hotelu Avion a pavilonu města Brna na brněnském výstavišti. Dále je výstava doplněna o korespondenci Bohuslava Fuchse s Le Corbuierem a rozhovorem natočeným Českou televizí v pořadu konfrontace.

Bohuslav Fuchs je v zahraničí jedním z nejznámějších českých architektů 20. století. Architekt,urbanista, teoretik, výtvarník a učitel, který je neodmyslitelně spjat s brněnským funkcionalismem, započal svoji kariéru studiem na Akademii výtvarných umění v Praze u Jana Kotěry, v jehož ateliéru později také pracoval. V roce 1922 se Fuchs trvale usadil v Brně, kde od roku 1923 působil jako pracovník městského stavebního úřadu. V letech 1938 až 1940 byl profesorem Uměleckoprůmyslové školy ve Zlíně a v rozmezí let 1945 – 1958 působil jako pedagog Vysokého učení technického v Brně, kde byl v roce 1947 jmenován profesorem. Bohuslav Fuchs byl členem řady odborných organizací, kupříkladu SVU Mánes, dopisující člen RIBA v Londýně, stálý delegát CIAM a čestný místopředseda IFHP. Roku 1968 byl jmenován národním umělcem.

„Když slyším jméno Fuchs, je to pro mě master of the space. Ten člověk byl génius. Ovládá prostor tím nejlepším způsobem. V každém rohu, v každém detailu nacházím něco, co ukazuje na schopnosti vynikajícího architekta, designéra a člověka.“ uvádí světově uznávaná architektka Eva Jiřičná, která je jednou z osobností provádějících výstavou a dokumentem ČT.

Profesor Vladimír Šlapeta vidí v osobě Bohuslava Fuchse přelomovou osobnost české architektury: ,,Jeho uskutečněné stavby v Čechách, na Moravě i na Slovensku, tvoří po celou dobu první republiky doslova milníky, které lemují vývoj naší moderní architektury – od vodní elektrárny v Háji u Mohelnice, obřadní síňě města Brna, přes pavilon města Brna, hotel AVION, vlastní dům, brněnské lázně v Zábrdovicích, Masarykův domov, komplex školy VESNA, spořitelny, sanatorium Morava, aerodynamické vily až po organicky laděnou Zelenou žábu a doznění v areálu firmy AKA a hotelu Vlčina.“

„Dílo Bohuslava Fuchse má pro mě hodnotu konstanty. Je to dílo hlubokého poznání principů funkcionalistické estetiky.“ dodává k osobnosti Bohuslava Fuchse architekt Josef Pleskot.

Projekt realizován ve spolupráci s Muzeem města Brna a Českou televizí, za finanční podpory Statutárního města Brna a Nadace české architektury.

Zahájení výstavy proběhlo v rámci Betlémské hudební noci, vystoupila kapela Činna.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Bohuslav Fuchs – evropský architekt