Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Birgit Jürgenssen, Sophie Thun: Dvojitá póza, zrcadlící se já

Do 29.10.2020 bude v Galerii Pštrossova 23, Praha 1, přístupná zajímavá výstava Birgit Jürgenssen, Sophie Thun: Dvojitá póza, zrcadlící se já.

Otevírací hodiny galerie: úterý-pátek: 13:00 – 18:00.

Kresba ženské hlavy z profilu, tvář otočená doleva. Z dozadu sčesaných vlasů se objevuje druhá tvář otočená doprava. V roce 1987 umístila umělkyně Birgit Jürgenssen projekci této kresby na zeď a na ni položila své ruce. Dvě tváře na projekci kresby a její dvě ruce se tak překryly. V roce 2015 umělkyně Sophie Thun exponovala fotogramy svého těla na své autoportréty v životní velikosti. V práci Double Release / autocunnilingus / letting go je klečící silueta vyplazující jazyk přenesena na autoportrét fotografky stojící a hledící přímo do objektivu. Obě postavy aktivují opožděné spuštění závěrky a dávají tak najevo svou kontrolu nad situací. Klečící postava olizuje břicho té Druhé.

Použitím vlastních těl jako uměleckého média tyto dvě ženy různých generací zkoumají svou roli ženy a umělkyně a také obrazy sebe samé a té Druhé.

Pro výstavu navíc umělkyně Sophie Thun vytvořila místně-specifickou instalaci.

Kurátorky: Stephanie Kiwitt, Anna Voswinckel a Tereza Rudolf

Výstavu podpořila  VERBUND COLLECTION, Vienna.

….

Všechny fotky z výstavy: Petr.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Birgit Jürgenssen, Sophie Thun: Dvojitá póza, zrcadlící se já