Vernisáž Bienále ve věci umění 2022 (2. část v bývalé prádelně VFN)
Do 23. 10. 2022 se v bývalé prádelně VFN, budova A4 Všeobecné fakultní nemocnice, průchod Faustovým domem, Karlovo náměstí 40/502, Praha 2, koná velmi zajímavá druhá část mezinárodního Bienále ve věci umění 2022.
Bienále Ve věci umění 2022 probíhá do 23. října 2022 v Galerii hlavního města Prahy, ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze a v Šalounově ateliéru. Výstava i veřejný program jsoou přístupné zdarma.
Jak přemýšlet o vztahu násilí a života? Jak můžeme dovolit své zranitelnosti, aby zranitelnou zůstala? Bienále Ve věci umění 2022 zve k objevování různých uměleckých pozic, které kladou tyto navzájem propojené otázky skrze vyjádření různých pocitů, média a další výstupy. Výstava je sborem hlasů, který je někdy harmonický a jindy kakofonický a který hledá cesty, jimiž je možné zpochybnit zažité příběhy o zcela soběstačných hrdinských postavách, jež dokážou vyvinout mimořádné úsilí ke zdolávání nepřízně osudu. Odkud pochází rčení, že co nás nezabije, to nás – a za jakou cenu – posílí? Umění na této výstavě oproti tomu vypráví příběhy o zranitelných tělech a neuspokojivých společenských uspořádáních, jež jsou závislá na jiných a navzájem neoddělitelných tělech, prostředích a infrastrukturách. Umělecká díla jsme vybírali s ohledem na skutečnost, že si všichni musíme hledat své místo v kontextu různých mocenských dynamik a hierarchií. Výstava začleňuje ,menšinovou‘ perspektivu dětí, tzv. neprofesionálních umělců a umělkyň, dospělých dětí a introvertních lidí i ,neplnohodnotnou‘ zkušenost chronicky nemocných, předčasně zemřelých a ,monstrózních lidí‘ jakožto aktérů, kteří jednají, tvoří a určují významy. Vystavená díla jsou si stejně tak vědoma, že násilnost současných podmínek je zakořeněna v historických traumatech a že za každou soudobou krizí, jakými jsou pandemie či válka, tkví minulost. Někdy – jako na této výstavě – získávají dopady násilí na těla a věci prostřednictvím umění výmluvnější podobu. I když nás učili, že utrpení nás posiluje nebo že trauma lze vyléčit, chceme navrhnout alternativní řešení: pečujme o svá zranitelná místa.
Bienále se bude konat ve třech lokalitách, které reprezentují výrazně odlišné architektonické kontexty a odrážejí politické aspekty veřejného prostoru v Praze a jeho dostupnosti. Všechny tři budovy jsou přístupné pro vozíčkáře a kočárky a vstup do všech výstavních prostor bude zdarma. V návaznosti na první ročník bienále se část výstavy opět uskuteční v Galerii hlavního města Prahy (GHMP) ve druhém patře Městské knihovny. Prostor patří od počátku 90. let mezi nejvýznamnější tuzemské instituce zaměřené na prezentaci moderního a současného umění a projekt bienále vzniká v úzké spolupráci tranzit.cz a GHMP. Druhá část výstavy se uskuteční ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN) v budově, která v minulosti sloužila jako centrální prádelna. Bienále rezonuje se snahou nemocnice více zpřístupnit areál jako prostor pro odpočinek – jeho součástí je mj. i Kateřinská zahrada přiléhající k Psychiatrické klinice VFN. Třetím místem konání výstavy je secesní Šalounův ateliér – bývalý ateliér sochaře Ladislava Šalouna na pomezí čtvrtí Vinohrady a Vršovice. Budova je součástí Akademie výtvarných umění v Praze a sídlí zde Ateliér hostujícího pedagoga, který v minulosti vedli např. Zbigniew Libera, Magdalena Jetelová a další.
Umělci/umělkyně a autoři/autorky:
Hamja Ahsan, Gwendolyn Albert, APART, Michal BarOr, Anca Benera & Arnold Estefan, Hera Büyüktaşcıyan*, Larisa Crunțeanu, Nolan Oswald Dennis, Patricia Domínguez, Mandy El-Sayegh with / s Alice Walter, Brenda Fajardo, Florin Flueras, Ramon Guillermo, Filip Herza, Jana Horváthová, Robin Hartanto, Robert Gabris* & Luboš Kotlár* (i pack*), Brigitta Isabella, Hanni Kamaly, Barbora Kleinhamplová, Alina Kleytman* & Marie Lukáčová*, Jacques de Koning, Jana Krejcarová-Černá (†), Tarek Lakhrissi*, Renz Lee (†), Dorota Jagoda Michalska, Candice Lin, Fathia Mohidin & Adele Marcia Kosman, Mara Oláh (†), Linh Valerie Pham* with Rene O. Villanueva’s characters / s charaktery Rene O. Villanuevy, Alina Popa (†) with Florin Flueras / s Florinem Fluerasem, Pižmo, Kolektiv Prádelna* / The Laundry Collective*, Ábel Ravasz, Anna Remešová, Vincent Rumahloine, Charlotte Salomon (†), Rudolf Samohejl, Františka Schormová, Sina Seifee*, Jana Shostak, Sráč Sam, Ceija Stojka (†), Bára Šimková*, Olúfẹ́mi O. Táíwò, Shūji Terayama (†) with Tetsuya Chiba and Ashita no Joe artifacts / Šúdži Terajama (†) s Tecuja Čiba a artefakty Ashita no Joe, Marie Tučková, Rene O. Villanueva (†) with / s Jo Atienza, Lenka Vítková, Zai Xu
*Nové projekty
Bienále Ve věci umění je zakládajícím členem Aliance východoevropských bienále (EEBA). Hlavním partnerem tranzit.cz je nadace ERSTE. Bienále je součástí projektu tranzit.cz / bienále Ve věci umění „Centrum a periferie: Kulturní pouště ve východní Evropě“, který je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska z Fondů EHP v programu Kultura. Bienále pořádá tranzit.cz ve spolupráci s Galerií hl. m. Prahy a koná se pod záštitou Ministra kultury Martina Baxy a radní hl. m. Prahy Hany Třeštíkové.