Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Barbora Bačová a Štěpán Grygar: What is your favourite colour?

16. 10.-24. 11. / Kavárna Velryba / Fotografie

Do 24. 11. 2023 je v galerii kavárny Velryba, Opatovická 24, Praha 1, přístupná v podzemí velmi zajímavá výstava Barbora Bačová a Štěpán Grygar: What is your favourite colour?. Otevřeno po-pá 11-23h.

„Barbora Bačová a Štěpán Grygar postihují aktuální témata autentickou formou přesahující racionální postupy. Fotografie často řadí do sekvencí připomínajících filmovou estetiku, některé práce nabývají až performativní charakter. Výstavní projekt představuje sondu do současnosti propojující prostor mezi uměním a životem.“ Š.G.

Barbora Bačová je studentkou posledního ročníku magisterského programu v Ateliéru fotografie Štěpána Grygara a Vojtěcha Aubrechta na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni. Narodila se a převážně žije v Košicích. Východní Slovensko jí ovlivnilo a stalo se inspirací v její tvorbě, jež je často spjata s osobním prožitkem a životní zkušeností. Barbora Bačová postupně vytváří komplexní projekt, ve kterém zaznamenává každodenní situace lehkým autentickým způsobem s vizuálními přesahy. Tvůrčí proces je zároveň sondou do současného světa, jeho „převyprávěním“. Autorka často používá mobilní telefon a pracuje s fikcí, vlastním archivem a filmovou estetikou. Podílela se na společných výstavních projektech ve Francii, Německu, Jižní Korei, nebo na pražském Prague Photo. V roce 2017 absolvovala stáž na TAI of Athens Department of Photography and Audiovisual Arts v Aténách. V loňském roce vystavovala na fotografickém festivalu LAbiRynT ve Slubici/Franfurtu. Významná je její účast na mezinárodní Pla(t)form 2020 ve švýcarském Fotomuzeum Winterthur, kam byla vybrána mezi 42 umělci.

Štěpán Grygar se narodil 10. 7. 1955 v Praze. V roce 1979 absolvoval pražskou FAMU, kde později v letech 2002 – 2014 působil jako vedoucí ateliéru na katedře fotografie. V roce 2008 byl jmenován profesorem. V současné době působí jako vedoucí Ateliéru fotografie na Fakultě Designu a Umění Ladislava Sutnara. Uspořádal více než 50 samostatných výstav, například v Praze, Bratislavě, Budapešti, Mnichově, Londýně, Houstonu. Je zastoupen v řadě významných sbírek u nás i v zahraničí. V současné době se prezentuje na výstavě Noir & Blanc, une estétique de la photographie v Grand Palais v Paříži, výběru fotografií ze sbírek Bibliotèque Nationale de France. Fotografie Štěpána Grygara tvoří důležitou část české výtvarné scény. Jeho tvorba z poloviny 70. let byla řazena k českému fotografickému vizualismu, během 80. let se propracoval k syntéze konceptuálního přístupu a reflexe či analýzy fotografického média. Grygarovo dílo představuje možnou polohu z mnoha postkonceptuálních tendencí české fotografie, podnícené minimalismem a konceptualismem. V posledních letech jeho tvorbu charakterizuje výrazný příklon k použití barevné fotografie, práce s jasnými plochami a výraznou barevností se stává důležitým výrazovým prvkem. 

https://www.artmap.cz/…fe/Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Barbora Bačová a Štěpán Grygar: What is your favourite colour?