Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Assem AlSabban: Okouzlující Krása

Do 9. 5. 2022 bude v Beseder Gallery, Drahobejlova 15, Praha 9 (vstup z Lihovarská 12), přístupná velmi zajímavá výstava Assema AlSabbana: Okouzlující Krása.

Výjimečné umění fotografie Assema AlSabbana přináší do světa fotografie a umění jedinečnou kombinaci tradic a zdrojů inspirace. Fotografie je hluboce zasazena do tradiční fotografie, ale přináší inovativní a poutavé charakteristiky.
Kariéra AlSabbana je zakořeněna v kombinaci práce diplomata po celém světě a práce umělce a fotografa. Jde o netradiční kombinaci, která vede ke vzniku snímků, které jsou také netradiční. Navíc, pobyt v mnoha zemích kvůli diplomatickým aktivitám se promítá do různých zdrojů inspirace: kulturní, historické a vizuální.

Výstava v pražské Beseder Gallery spojuje tuto kreativitu s různými úrovněmi umělecké fotografie. Prezentovaný výběr zahrnuje několik sérií fotografií, které vytvořil v posledních letech; vybrali jsme několik směrů, které ukazují poetickou psychiku Assemova díla. Začíná fotografií panoráma města nebo modelek a rychle ukazuje jedinečný pohled do jeho poetické duše umělce.
Originální fotografie je zdobena bohatými prvky a grafickou výzdobou, která vyjadřuje západní kulturu, ve které Assem pracuje. Tyto základní prvky doplňují překvapivé orientální a muslimské motivy, které se týkají jeho let v Saúdské Arábii.
Assem absorbuje ducha každého místa, kde jeho dílo vzniká, takže ulice staré Prahy, její historické budovy, mosty, sochy a samozřejmě tramvaje jsou všechny integrovány do fotografií, ale procházejí složitými úpravami, které je přetvářejí a propůjčují jim rozmanité a nekonečné kulturní bohatství.

AlSabban o svých fotkách píše: „Jsou to reflexe vězení, které si sami budujeme, uvnitř naší mysli. Někteří, ne všichni tvrdí, že jsme svobodní, ale realita je jiná. Spíše nesouhlasíme s našimi pozitivními myšlenkami, než bychom bojovali se svou negativitou. Snažím se uniknout ze svého vězení prostřednictvím svých uměleckých děl a daří se mi to… někdy. V řádcích uvidíte a pocítíte komplikace našich myšlenek. Usilujeme o dosažení cíle a zapomínáme na jednoduchost skutečného štěstí. Více tomu rozumíme, když jsme uvězněni jako tomu bylo v nedávné době. Hodně štěstí při hledání vaší svobody. Skryto v knichách mnoha tajemstvích historie.“

Kurátor: Hagai Segev 

Assem Alsabban začal fotit v pouhých 14 letech a mnoho let pracoval pro přední reklamní agentury v Saudské Arábii a dalších zemích. Jeho povolání diplomata mu pak umožnilo procestovat různé země a přineslo mnoho inspirace pro jeho uměleckou tvorbu. Měl možnost svým objektivem zachytit krásy mnoha zemí Středního východu, Senegalu, ale i Paříže či Helsinek a dalších evropských měst. Jedním z míst, které si zamiloval a stalo se častým námětem jeho děl, je právě Praha.
Ve svých fotografiích ukazuje její jedinečnou atmosféru s širokou škálou odlišných výrazů. Odhaluje poetiku zdánlivě všedních věcí a zprostředkovává výjimečné okamžiky vizuální představivosti. Pracuje s principy koláže, montáže nebo vrstvení a snímky následně specificky upravuje a tiskne na plátno, takže působí jako úchvatné malby. Jeho díla byla vystavena v Egyptě, Německu, Saúdské Arábii, Paříži, Helsinkách a Praze.

Speciálními hosty vernisáže byli operní pěvec Jura Krug za doprovodu klavíristky Mariny Kantor.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Assem AlSabban: Okouzlující Krása