Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Ashley Holmes: A Free Moment

Do 19.4.2020 bude v Centru současného umění Futura, Holečkova 49, Praha 5, přístupná v 1.patře výstava Ashley Holmes: A Free Moment.

Úvodní text Christiny Gigliotti:

A Free Moment

Při vstupu do téhle místnosti zbarvené zapadajícím sluncem bych chtěla, abyste se obrátili do svého nitra. Nestává se často, aby si člověk našel čas pro volnou chvíli k uvažování, a proto tady jsme, dopřejeme vám ji, chcete-li.

Rytmoanalýza ve vibrační ontologii nám říká, že všechna hmota až do molekulární, a dokonce i kvantové úrovně vibruje. Kdyby částice přestala vibrovat, přestala by existovat.

Osvobodí nás tento poznatek od stagnace? Povzbudí nás? Vyděsí nás?

V rámci svého díla pracuje Ashley Holmes úzce se zvukem a současnou černošskou hudbou, aby převyprávěl a znova artikuloval příběhy z minulosti. Za použití samplů a archivních materiálů z různých žánrů a sub-žánrů, které často narušuje a pozměňuje, vyzývá umělec diváky tím, že jim vedle těch známých předkládá nové, z normálu vybočující formy. K prožití Volné chvíle nás Holmes zve do prostoru, který nejčastěji zažíváme kolektivně – na koncertní pódium nebo do klubu. S minimalismem a funkčností na prvním místě jde o to, aby posluchači zažili zvuk bez rozptylování a rušivých podnětů spojených se senzorickým přestimulováním.

Zvukové dílo vytvořené pro tuto výstavu ve spolupráci s Josephem Bondem nás zdánlivě svádí do stavu relaxace, soustředěného klidu. Člověk začíná rozeznávat známé zvuky, tóny, melodie a harmonie. Není těžké následovat opakující se vzorec, který nás vábí, umetá nám cestu, abychom snáz vklouzli do nekonečna opakování. Člověk si tak snadno představí čas, jak kolem něj jemně našlapuje, s nohou na plynu a bez brždění. Nicméně jakmile se necháme ukolébat, umělci odhalí své úmysly. Nejde jim o bezuzdnou kontinuitu, ale spíš o chvíle intenzity, které by nabouraly řád. Zářezy a záseky nás probudí ze spánku. Střety a neobyčejnosti razí cestu něčemu novému.

Co přetrvává? Čím intenzivnější je vibrace, tím déle doznívá.

– Christina GigliottiFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Ashley Holmes: A Free Moment