Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Art Grand Slam: Paralelní dimenze

končí 11. května / SmetanaQ / Malba

Do 11. 5. 2025 je ve 2.patře centra umění a designu SmetanaQ, Smetanovo nábřeží 4, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a energická výstava Art Grand Slam: Paralelní dimenze.

Odpočinek v trávě u vody, netradiční formy jógy, ale i úplně nové sportovní disciplíny. Výstava Paralelní dimenze bourá tradiční hranice mezi sportem a uměním. Ukazuje, že sport není jen měřitelným výkonem, ale komplexní formou lidské expresivity, tvořivosti a komunikace. Expozice nabízí unikátní propojení významných českých uměleckých jmen s právě začínajícími umělci a umělkyněmi do 30 let. K vidění budou díla deseti renomovaných umělců včetně legendárního sochaře Kurta Gebauera, skupiny Rafani či dvojice David Böhm a Jiří Franta. Vedle etablovaných autorů jako Jakub Špaňhel či Linda Klimentová se představí i vítězové podzimního open callu. Do soutěže se přihlásilo 74 umělkyň a umělců a mezi oceněné patří Anna Krninská, která díky spolupráci s Českými centry získává rezidenční pobyt v zahraničí, a Jan Soumar, oceněný speciální cenou partnerů a projektu Sport in Art.

„Sport i umění jsou v mnoha ohledech novým náboženstvím. Dříve nás spojovala víra, dnes je tím společným často sport nebo umění – máme své týmy, stadiony (a galerie), rituály. Zároveň je fascinující, jak umění a sport přinášejí podobnou intenzitu prožitku, a to nejen u aktérů, ale i publika. Umění a sport sdílejí totožnou DNA: schopnost vyjádřit lidskou vášeň, překonávat limity a vyprávět příběhy skrze tělo a pohyb,“ říká kurátorka Martina Vítková. Doplňuje, že právě tyto paralely a různé podoby sportu pro ní byly při výběru děl zásadní. „Co vlastně sport ještě je? Je to plavání si pro radost nebo je sportem pouze orientace na výkon a vítězství? Výstava se pohybuje okolo různorodých pohledů na to, co naplňuje naše životy,” dodává.

Výstava se nachází ve třech místnostech galerie na Smetanově nábřeží. V úvodní části představuje vnímání sportu jako novodobého náboženství – například skrze instalace vytvořené ze starých hokejek. Součástí expozice je i prezentace děl z open callů. V jedné z místností jsou umístěné televize, které zachycují sochy, jež z prostorových důvodů nebylo možné do galerie fyzicky přenést. 

Součástí vernisáže bylo slavnostní vyhlášení nejlepších umělecko-sportovních počinů roku 2024. Ceny byly uděleny v kategoriích film, divadlo a tanec, kniha a fotografie. Ocenění obdrží designovou cenu vytvořenou ve spolupráci se studentkou Hanou Vopravilovou z ateliéru Skla Fakulty umění a designu UJEP a společností Lasvit.

Hlavní ocenění si odnesla Anna Krninská. Absolventka Akademie výtvarných umění v Praze v ateliéru figurálního sochařství a medaile Vojtěcha Míči se ve své tvorbě často věnuje sportovním aktivitám. Její dílo Biker je monumentální kamenná socha downhillového závodníka, který postupně splývá s masivem pískovce. „Kámen byl Bikerem už dávno předtím, než jsem se ho vůbec dotkla. Má svou vnitřní krajinu, svůj vlastní pohyb, který jen čeká, až bude umělcem vyvolán k životu,” říká autorka.

Zvláštní ocenění poroty si odnesl absolvent AVU v ateliéru Michaela Rittsteina a Josefa Bolfa umělec Jan Soumar. Jeho malby se věnují dynamice pohybu, tělesnosti a figuře, kterou stylizuje do pohybujících se tvarů. Pro výstavu Paralelní dimenze vytvořil dílo inspirované řecko-římským zápasem, kterému se věnuje i ve svém osobním životě.

Sport lze ale spatřit nejen ve výtvarném umění. Na další umělecké kategorie a formy ztvárnění upozorňuje kulturní cena Art Grand Slam. Letos byli oceněni za současné umělecko-sportovní počiny:

V kategorii divadlo získala ocenění inscenace Do stopy z Naivního divadla Liberec, která na jevišti zhmotňuje svět Jizerské padesátky. Skrze fyzickou hereckou práci, živý hudební doprovod a hravost divadla pro děti přibližuje nejen odhodlání běžců a běžkyň, ale i atmosféru slavného závodu. Další nominovanou inscenací byla Vivat Messi od Spitfire Company, která estetizuje pohybový slovník fotbalu do rámce fyzického divadla a tematizuje motiv víry v budoucnost.

V kategorii filmu byl oceněn dokument Ten, co slaví každý den režiséra Michala Vrbického. Snímek zachycuje příběh bikera Michala Marošiho a jeho životní styl plný adrenalinu, nevázanosti i souvisejících osobních výzev. Další nominací byl dokument Charakter: Sportovec Radana Šprongla, který sleduje osudy ukrajinských sportovců padlých na frontě.

V kategorii fotografie zvítězil Roman Franc se sérií Mladí sokoli, kde pomocí černobílých snímků zachycuje mladé sportovce v typicky sokolských disciplínách. Další nominací byl cyklus Davida Mackoviče Na ploché dráze, který reflektuje zákulisí tohoto méně známého sportu.

V kategorii literatury porotu nejvíce zaujala kniha Kolo. Dopravní prostředek budoucnosti autorů Ondřeje Buddeuse a Jindřicha Janíčka. Publikace přibližuje fenomén jízdy na kole z různých perspektiv – od historie přes osobní zkušenosti až po urbanistické kontexty. Mezi nominované patřila také kniha Dostihy o modrou stuhu Martina Cápa, která mapuje historii Českého derby, a autobiografická publikace Já byl frajer kluk Standy Tišera, zachycující jeho cestu od romského chlapce ke boxerskému šampionovi.

Art Grand Slam je výstavní projekt inspirovaný pohybem a sportem, jehož první ročník se uskutečnil v Praze v roce 2024. Je určen profesionálním umělcům, ale i mladým autorům do 30 let. Součástí je vyhlášení nejlepších umělecko-sportovních počinů předchozího roku, a to v šesti kategoriích. Hlavní část projektu Art Grand Slam je založena na výstavě, která má každý rok nového kurátora, a to především z důvodu zabránění umělecké a tematické stagnaci. Kurátor z tohoto důvodu vybírá i podtitul výstavy, která se v první řadě věnuje sportu, ale zvoleným podtitulem má možnost upozornit na důležitá témata v celospolečenském rozsahu. Pro druhý ročník výstavního projektu byla zvolena kurátorka Martina Vítková, uznávaná historička umění a pedagožka, v současnosti je kurátorkou v Museu Kampa a učí na vysoké umělecké škola Art Design Institut. Martina Vítková vybrala pro druhý ročník téma nazvané „Paralelní dimenze – sport a umění“. Projekt organizuje kulturní platforma Sport in Art. WEB |  www.artgrandslam.org 



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Art Grand Slam: Paralelní dimenze