Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Antonín Vojtek – Krajina pod Pálavou a odjinud

Do 31.7.2017 bude v Galerii Českého Rozhlasu, Vinohradská 12, Praha 2 (v podzemí), přístupná výstava Antonín Vojtek – Krajina pod Pálavou a odjinud.

Otevřeno: každý čtvrtek 12 – 18.

Text: PhDr. Niny Dvořákové o Antonínu Vojtkovi:

Narozen 10.ledna 1934 v Horních Bojanovicích. Žije a pracuje v Břeclavi. Je absolventem Masarykovy univerzity Brno.

Bývá nazýván “Malířem jižní Moravy”. Na jižní Moravě se narodil, na jižní Moravě žije. Jižní Moravu miluje a celý život ji ztvárňuje svým osobitým způsobem.

Antonín Vojtek se zajímal o výtvarnou tvorbu od mládí. Kreslil a maloval v okolí své rodné obce Horní Bojanovice na břeclavském okrese. Svou výstavní činnost zahájil v této obci v roce 1965. Od té doby do současné doby vystavil svá díla na 208 místech, a to samostatně . V České republice to bylo například v Praze, Brně, Mar. Lázních, Františkových Lázních, Hustopečích u Brna, Břeclavi, Lednici na Moravě, Mikulově, Dačicích, Třebíči, Adamově, Kyjově, Znojmě, Zlíně, Podivíně, Kroměříži, Jihlavě, Olomouci, Tišnově, Slavkově u Brna, Hodoníně, v Hluboké nad Vltavou, Karlově Studánce, Karlových Varech … a dalších desítkách míst.

V zahraničí: v Německu, Rakousku, Skotsku, Itálii, Řecku, USA, Chorvatsku.

Jeho obrazy jsou zastoupeny v galeriích a soukromých sbírkách v téměř padesáti zemích světa .

V současné době tvoří nejvíce olejomalby. Můžeme však sledovat i jeho tvorbu kresebnou a grafickou, akvarely i plastiky. V posledních létech vychází každoročně barevný kalendář s jeho dílem a patrony se stávají významné osobnosti České republiky (Chantal Poullain, Dagmar Havlová, Livia Klausová, Martina Štěpánková, Zuzana Slavíková, Andrea Čunderlíková, Hana Ulrychová, Gabriela Vránová, Bára Špotáková, Dagmar Kludská).Od roku 2001 se akt křtu kalendáře stává významnou společenskou událostí s bohatým kulturním programem. Od 2012 připravujeme setkání s dalšími osobnostmi z řad mužů České republiky, kteří přijmou záštitu nad kalendáři.Pro rok 2013 to byl rybář Jakub Vágner, následující rok zpěvák Jožka Černý, kalendář pro rok 2015 pokřtil prof.Jan Pirk, režisér Zdeněk Troška se této role ujal pro rok 2016, dalším byl herec Roman Vojtek.
Ceny (výběr): 2000-Milenium, uděluje přednosta okresního úřadu, Ing.D.Piškula, cena se stříbrnou medailí za příkladnou reprezentaci a propagaci břeclavského regionu. 2001- New York,Čestné uznání: In recognition of your participation in the World Trade Center Site Memorial Competition and the valuable contribution you have made to honoring all hose who lost their lives to terrrism on February 26,1993 and Septermber 11,2001. 2001- Cena za systematické ztvárnění krajiny v oblasti chorvatského pobřeží-Šibenik,Primošten,Živogošče. 2008 – Cena Jihomoravského kraje za přínos v oblasti výtvarného umění. 2010 – Cena města Hustopeče

Krajina pod Pálavou, lužní lesy, říční zátoky Dyje nebo lednické rybníky se pro Antonína Vojtka staly náplní obrazů i bytí. Uchvácení krajinou pro něj však neznamená její doslovný přepis. Její zobrazení je i její oslavou: dokonalostí forem vyrovnává rozdíl mezi realitou a ideálem. Přechodné, nedokonalé tvary jsou většinou vyloučeny; zůstávají oblé, kulovité, plasticky působící stromy a keře, z nichž je umně sestavena stylizovaná podoba skutečného modelu. Napětí mezi abstrahovaným a konkrétním, mezi reálem a stylizovanou, ideální formou patří k charakteristickým rysem Vojtkovy malby.

PhDr. Nina Dvořáková

Více na www.vojtek-av.com.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Antonín Vojtek – Krajina pod Pálavou a odjinud