Vernisáž Antonín Tesař: Krajina mého šílenství
Do 15. 7. 2022 bude v Galerii Vltavín, Masarykovo nábřeží 36, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a zneklidňující výstava Antonína Tesaře: Krajina mého šílenství.
Z textu Štěpánky Bieleszové:
Antonín Tesař (*1963) je v oblasti fotografie autodidaktem a solitérem využívajícím výhradně analogového aparátu. Je autorem, jehož fotografie stejnou měrou vyvolávají obdiv i zhnusení. Tesař využívá ke své tvorbě negativní formát 9×12 a pro celkový dojem ručně koloruje své fotografie. Vše co zachycuje v obrazovém poli, je do detailu připravené před i za objektivem fotoaparátu. Jeho tvorba navazuje na široký proud inscenované fotografie, jejíž počátky můžeme v domácím umění najít už ve dvacátých letech v tvorbě Františka Drtikola (1883-1961) a který se naplno rozvinul s nástupem postmoderny začátkem osmdesátých let minulého století. Ve své tvorbě se Tesař věnuje především portrétu a aktu, okrajově i zátiší. Často pracuje s odkazy na náboženská a antická témata. Jeho fotografie zachycují motivy ukřižování, zpochybňují neposkvrněné početí, hledají současné analogie pro utrpení jednotlivých světců a světic.
Dekadentní umění v souvislosti s Tesařovým dílem je tvůrčí metoda pracující s neklidnými a zasutými prvky lidské mysli. Odtud také autor čerpá své představy o podobách lásky, šílenství, smrti i bolesti naturalisticky zobrazených a doplněných symbolickými významy. Ve své výsledné formě jsou Tesařovy fotografie velmi silně ovlivněné dekorativním ornamentalismem. Jeho tvorba je velmi vrstevnatá a významově nabitá, pracuje s motivy spojovanými s pornografii, s fetišem, s tématem slasti, ale i závislosti. Tesařův pohled je kritický, cynický, ale také hravý. Na první pohled lákavé a bujné scény záměrně využívají prvoplánové, jednoduché estetiky popkultury. Tu autor často v zápětí přebíjí nečekaným absurdním detailem, šokujícím spojením, čímž uvádí překvapeného diváka do dalších rovin svého i diváckého podvědomí. Tím nezastírá další inspirativní zdroj, jímž je mu surrealismus. To vše doprovází psychedelická barevnost, ruční kolorací zdůrazněné detaily, exotické pomůcky a rekvizity zahrnující škálu prvků od uvadajících květin přes vypreparovaná zvířata až po hovězí maso, vnitřnosti a indiferentní sliz v barvě krve a spermatu.
Zdroj informací: text Štěpánky Bieleszové
Museum of Art Olomouc