Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Antonín Kratochvíl: Když ruce promluví

16. 6.-20. 8. / X-Foto gallery cafe /

Do 20. 8. 2023 je v X-Foto gallery cafe, Hybernská 24, Praha 1, zdarma přístupná velmi zajímavá, krásná a zneklidňující výstava fotografií Antonína Kratochvíla: Když ruce promluví.

Ruce. Zázrak stvoření, který používáme každý den a přitom si neuvědomujeme, jaké štěstí to je. Naše ruce. Můžeme se jimi dotýkat, uchopovat věci, najíst se. Ruce mohou držet květinu i zbraň. Mohou být jemné, hrubé, malé, velké, mladé. staré…

Ruce o nás prozradí mnoho věcí ještě před tím, než promluví ústa. Ruce mluví beze slov. Ruce na hlavou, sevřené v pěst. Ruce vítající, ruce křičící STOP! Jsme tvůrci i čtenáři těchto gest.

Výstavní soubor Antonína Kratochvíla mluví jasnou řečí. Vnímejme ji. A dotýkejme se. S citem.

……

Antonín Kratochvíl, *12.4.1947 (Lovosice), americký fotograf českého původu. Učil se u Gerrita Rievelda v akademii výtvarného umění v Holandsku. V roce 1972 byl přijat do asociace fotografů BFA. Jeho práce je mezinárodně uznávaná a často se objevuje v novinách (New York Times, The Los Angeles Times), časopisech (Newsweek, Esquire, Smithsonian, Mother Jones, Rolling Stones, German Geo, Conde Nast Traveler, Granta, American and French Photo, Zoom, Photographies, Creative Camera a Camera Switzerland). Jeho exponáty byly vystavovány v Milánu, Mnichově, Cologne, Praze, Houstonu, New Yorku, Perpignanu a dalších. Jeho práce je vystavena ve sbírce Bibliotheque Nationale v Paříži a v muzeu moderního umění v San Franciscu. V roce 1991 přijal A. Kratochvíl jedinečnou cenu pro novináře roku z mezinárodního střediska fotografie v New Yorku. Také obdržel medaili výtečnosti – LEICA, za vynikající úspěch v dokumentární fotografii, stejně jako dar z fondu Mother Jones, obojí v roce 1994. V roce 1995 obdržel cenu centra dokumentární studie Duke University – Dorothea Lange-Paul Taylo. V minulých letech A. Kratochvíl publikoval příchod války – Afghánistán a Rwanda, ulice dětí v Guatemale a Mongolsku, uprchlíky z Tibetu, život na Havaně, portréty Beijing a Shanghai, těžbu v Bolívii, choleru v Equadoru, obrovskou dešťovou zkázu v Amazonce a lékařskou péči o domorodé američany v Americké rezervaci. Na konci roku 1997 Antonín Kratochvíl poprvé zveřejnil monografii o jeho dvacetileté práci ve východní Evropě s názvem Rozbité sny – Broken Dreams.

….

Vernisáž byla součástí slavnostního otevření rekonstruované specializované prodejny Fujifoto, která nabízí nejen prodej fotoaparátů a příslušenství, ale i rozsáhlou škálu tiskových a dalších fotografických služeb:

https://www.fujifoto.cz/

https://www.facebook.com/fujifoto.czFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Antonín Kratochvíl: Když ruce promluví