Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Anna Neborová: Stíny protisvětla

Do 1. 9. 2021 bude v Trafo Gallery, Hala 14, Pražská tržnice, Bubenské nábřeží 13, Praha 7, přístupná velmi zajímavá výstava Anny Neborové: Stíny protisvětla.

Kurátor: Petr Vaňous

Malířská výstava Anny Neborové představuje výběr obrazů z posledních deseti let a zahrnuje cykly z autorčina blízkého prostředí (předměty denní potřeby, prostředí bytu-ateliéru, sbírka skleněných váz, hračky apod). Její malba se vyznačuje osobitým autorským ozvláštněním předmětnosti – rozkladem světla, znejistěním prostorových plánů malby a prací s jakousi snovou či magickou realitou. Výstava bude zahájena v úterý 20. července 2021 od 19:00. K výstavě vychází stejnojmenná publikace v česko-anglickém vydání.

Koncepce výstavy vychází ze tří posledních tematických okruhů (Blízké přízraky, Nadosah a Sbírka), kterým se autorka věnovala v rozmezí let 2012-2021. Námětové skupiny mají jasné ukotvení v předmětnosti, postrádají však ostře vymezená rozhraní. Naplňují spíše tendenci vzájemně se prostupovat, výrazově doplňovat a prolínat. Zároveň je tu latentně přítomný vnitřní vývojový pohyb, který proměňuje autorčino vnímání. O malbě Anny Neborové posledních deseti let lze říci, že vytváří jakýsi meta-cyklus zastřešený zájmem o analytický pohled na vztah mezi věcností a plynoucím časem ve vazbě na proměnlivou intimitu obklopujícího prostoru, kterou tento vztah vyzařuje a přetváří.

„Důležitá je pro mne citlivost jak ve vztahu ke štětci, abych namíchala barvu, ale vlastně i citlivost v životě. Aby byl člověk vnímavý k věcem, co se dějou kolem. Ne vždy se nám to daří. Přesto mám pocit, že život je takový pokus o to, být citlivý.“ (Anna Neborová z rozhovoru s Jiřím Kovandou ve knize Stíny protisvětla)

V cyklu Blízké přízraky běžné předměty denní potřeby, kterými jsou například spodní prádlo, šaty, kabát nebo polštář, vystupují na autorčiných plátnech jako přízračná zjevení, jakási pozměněná snová realita, v níž se iracionálně prodlužují nejen stíny, ale i světla, a kde se prostor elasticky smršťuje a zase roztahuje, nebo se muchlá jako papír. Zatímco ve Sbírce byla pozornost věnována konkrétním předmětům (skleněné objekty) jako nositelům reprezentace (vnímaných solitérně nebo ve skladbách), v souboru Nadosah již do věcného světa výrazněji zasáhl právě pohled analytické povahy – přiblížení povrchů, obrysů, rámců, formotvorných stop, struktur, textur, pohybu ztuhlých hmot, barevných akcentů a především průhledů skrze objekty jako věcné stavy.
Název výstavy Stíny protisvětla vyjadřuje paradoxní stav protisměrného pohybu, kdy se rozlamuje horizont známé zkušenosti a dosavadní jistoty mizí v novém, ještě ostřejším světle. Z původních jistot zbývají nejasné obrysy, světelné a barevné odkazy, vzpomínky, které překlápějí banální svět každodennosti v zázračné, ale i přízračné situace naléhavě kladoucí nové otázky.

Výstavu doprovází dvojjazyčná publikace shrnující kurátorským pohledem Petra Vaňouse autorčino dílo posledních dekád, rozhovor malířky s konceptuálním umělcem Jiřím Kovandou a výběr z díla autorky za posledních 10 let. Autorkou grafického zpracování publikace je Jana Vahalíková.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Anna Neborová: Stíny protisvětla