Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Andreje Haršányho a Tomáše Žemly: Čiarky a Kamene

Do 13.2.2020 bude v Galerii Vltavín, Masarykovo nábřeží 36, Praha 1, přístupná zajímavá výstava Andreje Haršányho a Tomáše Žemly: Čiarky a Kamene.

Název výstavy odkazuje na základní stavební prvky jejich tvorby, a rovněž na jejich klíčový vztah ke krajině. Oba umělci vystavují převážně svá nejnovější díla.

Andrej Haršány (*1984) je současným slovenským sochařem, který je známý především projektem Urban E.T. a krajinnými intervencemi. Urban E. T. jsou nadrozměrné figuríny, které byly umístěné např. na bratislavském mostě SNP. V současné době je lze najít v kritiky oceňovaném architektonickém komplexu Nádvoří v Trnavě. Krajinné intervence pak jdou ruku v ruce s Andrejovou vášní pro horolezectví. Několik soch tak realizoval v horách na těžce přístupných místech, ať jde o Vysoké Tatry nebo Grónsko. Andrejovo dílo je o harmonii mezi člověkem a přírodou, kdy dochází k prolnutí figury s přirozenou formou dřeva a kamene. Své menší realizace naposled vystavil v prosinci v bratislavské galerii Statua a v letošním roce připravuje výstavu v Košících. Je pravidelně součástí uměleckých veletrhů v Německu.

Tomáš Žemla (*1984) patří mezi grafiky širší světové scény. Od roku 2012 vystavoval na téměř 20 výběrových bienále (New York, Peking, Guanlan, Hongkong, Yerevan, Istanbul, Milano…) a loni obdržel prestižní grant z Pollock-Krasner Foundation. Grafiku představil naposledy v prosinci a to ve finské galerii Ratamo. Paralelně s grafikou se věnuje i malbě. Vyvinul si náročnou a specifickou techniku, kdy překrývá přes sebe jednotlivé vrstvy čárek. Za obrazy loni získal ocenění Art Prague Young Award. Zde ve Vltavínu představuje jak svoje mimořádně náročné triptychy, tak nejnovější sérii Equivalents. Na jaro připravuje první větší monografickou výstavu ve státní galerii v Trenčíně.

Kurátor: Jan ČejkaFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Andreje Haršányho a Tomáše Žemly: Čiarky a Kamene