Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Andrea Baštýřová: Divní příbuzní

Do 16. 7. 2022 bude v Galerii Jilská 14, Jilská 14, Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava Andrey Baštýřové: Divní příbuzní.

Otevřeno středa – sobota od 14 do 19 hodin.

Úvodní text kurátora Petra Vaňouse:

Andrea Baštýřová absolvovala v roce 2017 ateliér Kresby na pražské Akademii výtvarných umění (jako A. Lédlová). Pro své klíčové téma „přechodových“ a „proměnlivých“ identit zvolila již za studií žánr zmutovaných hraček, které vytvářela v 3D jako šité objekty „pseudoplyšáků“. Ty se potom objevují i v narativech kresebného média, v sochařských realizacích, v prostorových instalacích, v malbě a ve fotografii. Vytvářejí podivné společenství prostupující různými výrazovými prostředky a mediálními prostory; společenství, které buduje paralelní polis v rovině „jiného“ pocitu a deklarace odlišnosti. V tvorbě Andrey Baštýřově se zhodnocují prvky inverzity, subkultury, fetiše, hororu, černé komediálnosti, travestie a projevů drag queen. Její tvorba rozpouští pevné kontury symbolů a přetváří figuraci do sebe-parodických forem a ambivalentních rolí. Záměrem výstavy Divní příbuzní, z části realizované na způsob site-specific přímo pro prostory galerie Jilská 14, je vytvořit prostředí, v němž se oddávají běžným všedním úkonům dvě klíčové bytosti autorčina komparzu – Psokůň a Černý Prasák. Už jména hlavních protagonistů slibují posunutou, rozostřenou noirovou atmosféru projektu a vskutku nevšední zážitek.

Andrea Baštýřová (roz. Lédlová), nar. 1990 v Havlíčkově Brodě, absolvovala v l. 2006–2010 SUŠG v Jihlavě a v l. 2011-2017 AVU v Praze (Ateliér Kresby, Škola Jiřího Petrboka). V r. 2015 prošla stáží v ateliéru Malba II (Škola Vladimíra Skrepla) a v r. 2016 stáží v ateliéru Socha III (Škola Lukáše Rittsteina). V r. 2015 získala 3. místo v Ceně Kritiky pro mladou malbu s přesahy, v r. 2017 se stala finalistkou Ceny EXIT a v r. 2019 se zúčastnila výstavy Negative Realism (v rámci berlínské Leinemann-Kunstpreis). V r. 2018 vydala autorce k výstavě Metafyzické večerníčky první rozsáhlejší katalog pražská Trafo Gallery (společně s J. Tytykalem). Naposledy samostatně vystavovala v Cifra Gallery (Doubice, 2021) a v Galerii F. Jeneweina (Kutná Hora, 2022).

kurátor: Petr VaňousFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Andrea Baštýřová: Divní příbuzní