Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Amy Arbus: On the street 1980 – 1990

18. 6.-6. 9. / Leica Gallery / Fotografie

Do 6.9.2015 bude v Leica Gallery, Školská 28, Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava americké fotografky Amy Arbus: On the street 1980 – 1990. Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Petr.

V letech 1980 až 1990 fotografovala Amy Arbus nositele trendů v newyorské čtvrti East Village pro svou módní rubriku On the Street v časopise Village Voice, který publikoval více než 500 jejích černobílých fotografií. Na svých snímcích zachytila nejvlivnější módní ikony, umělce a performery, návrháře, hudebníky, stylisty, tvůrce graffiti a hipstery. Před jejím objektivem se objevila mimo jiné Madonna, skupina The Clash, Anna Sui, Joey Arias, Susanne Bartsch a Phoebe Lègére. “Jednoho dne jsme si uvědomili, že velcí návrháři sledují lidi v mé rubrice a hledají tu inspiraci pro své módní značky,” říká fotografka.

“Všichni máme svůj život. Všichni umíme vnímat. Všichni máme touhy. Všichni máme důvod o něco prosit. A všichni máme fotoaparát. Přeměnit tyto univerzální všední skutečnosti nejen na umění, ale na prostředek porozumění, vyžaduje talent formátu Amy Arbus.”
– Richard Avedon –

“Oblečení mě odjakživa fascinovalo svou schopností zásadně změnit způsob, jakým člověk vnímá sám sebe. Jako dítě jsem byla velmi nesmělá. Když jsem objevila fotoaparát, stal se pro mě omluvou a záminkou k tomu dívat se na lidi, jak dlouho jsem chtěla. Vždycky mě nesmírně zajímalo lidské chování. Nikdy mě nepřestane udivovat. Focení pro Village Voice byl pro mě způsob, jak překonat vlastní plachost.”

“Moje technika vznikla z nutnosti”, tvrdí fotografka. “Každý měsíc jsem se vydávala ven se svým fotoaparátem a hledala konkrétní témata: zvířecí vzory, kostkované věci, proužky, motýlky, klobouky nebo vzory, které neladily. Protože jsem fotila ve městě, které je kvůli vysokým budovám osvětleno téměř výhradně shora, a s lidmi často oblečenými v černé, osvojila jsem si práci s externím bleskem. Mé objekty pak vypadaly, jako by vyskakovaly z pozadí, a detaily ve stínu byly patrné i po otištění v novinách. Fotila jsem také z podhledu, takže mé modely vypadaly jako superhrdinové.”

V roce 2006 vydalo nakladatelství Welcome Books publikaci On the Street 1980–1990. Kniha obsahuje 70 kultovních fotografií doprovázených novinovými výstřižky. A. M. Homes v předmluvě píše: “Amy Arbus se zaměřuje na intenzivně kreativní objekty a nebojácné nonkonformisty. Její fotografie představují homogenní směs módy, portrétu a pouličního divadla. Se svým stylem ironicky odkazujícím k formálnímu portrétu a zdánlivě nenuceným, přímým přístupem poskytuje zároveň jízlivý a soucitný komentář ke stylu jako tvůrci osobnosti.”

DOPROVODNÝ PROGRAM VÝSTAVY

Čtvrtek 25. 6. 2015, 10 – 17 hod
Výtvarná dílna pro děti a mládež pod vedením odborné lektorky Lucie Haškovcové. (Vstup zdarma).

www.lgp.czFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Amy Arbus: On the street 1980 – 1990