Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Ami Vitale: Naděje x Vyhynutí

Do 7.4.2019 bude v Czech Photo Centre, Na Zlatě 1 (vchod ze Seydlerovy ulice), přímo u metra Nové Butovice na Praze 5, přístupná zajímavá, krásná a často smutná výstava fotografky Ami Vitale: Naděje x Vyhynutí.

Fotografka, spisovatelka, filmařka Ami Vitale procestovala téměř 100 zemí, kde byla svědkem občanských nepokojů a násilí. Kvůli své práci žila v hliněných chýších, válečných zónách, dostala malárii, a také si oblékla pandí oblek – to vše v souladu s její filozofií „žít příběh.“ Poté co v roce 2009 nafotila působivou reportáž o přepravě a vypuštění posledních nosorožců bílých na světě, změnila Ami své zaměření na témata divokých zvířat a životního prostředí.

Časopis Instyle jmenoval Ami jednou z padesáti Drsných žen (Badass Women), jedná se o seriál oslavující ženy, které jsou vidět, slyšet. V rámci tohoto projektu stála po boku skupiny neuvěřitelných žen, jako jsou Jane Goodall, Christiane Amanpour a Ruth Bader Ginsburg. Mimo jiné byla v soutěži The International Photographer of the Year oceněna fotografem roku v kategorii magazín, získala cenu Daniela Pearla za vynikající reportáž a titul Fotograf roku od the National Press Photographer’s Association.

Pětkrát bodovala v soutěži World Press Photo, včetně 1. místa za svou reportáž pro časopis National Geographic z roku 2018 o společenství v Keni, které ochraňuje slony. Nedávno vydala velmi úspěšnou knihu Panda Love, on the secret lives of pandas. Ami Vitale byla protagonistkou seriálu Mission Cover Shot televizního kanálu National Geographic i dalšího dokumentárního seriálu o Madagaskaru (Over the Islands of Africa). Přednáší v rámci série National Geographic LIVE a často pořádá workshopy v Severní i Jižní Americe, Evropě i Asii.

Její fotografie se objevily v téměř každé mezinárodní publikaci a jsou vystavovány v galeriích a muzeích po celém světě. Je zakládající členkou organizace Ripple Effect Images, která sdružuje renomované vědkyně, spisovatelky, fotografky a filmařky, jež společně vytvářejí působivé a přesvědčivé reportáže, které informují o strádání žen v rozvojových zemích a programech, jež jim mohou pomoci. Je též členkou poradního sboru k fotožurnalistice nadace Alexia Foundation.

Ami Vitale, která v současnosti žije v Montaně v USA, je smluvní fotografkou časopisu National Geographic a často pořádá workshopy v Severní i Jižní Americe, Evropě i Asii.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Ami Vitale: Naděje x Vyhynutí