Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Alžběta Skálová: Modré hoře plamene

Do 21.7.2017 bude v uměleckém knihkupectví Kavka Books, Krocínova 5, Praha 1 (kousek od Národního Divadla), přístupná zajímavá výstava Alžběty Skálové: Modré hoře plamene.

Alžběta Skálová je známá především jako ilustrátorka, vytváří ale také koláže, filmy, grafiky a zejména akvarely a obrazy. Na výstavu v knihkupectví KAVKA připravila unikátní sérii obrazů, monotypů a šperků, která doposud nebyla vystavována.

Ve své tvorbě se Alžběta Skálová věnuje více tématům, která zpracovává v cyklech. Při práci na dílech pro výstavu Modré hoře plamene se opakují prvky symbolické stylizace, archetypálních tvarů a naivity zobrazení. Cyklus se vyznačuje omezeným množstvím použitých barev (modrá, červená, bílá) a mnoha symbolickými významy, které si každý divák může propojit sám v sobě. Výjimečnou součástí výstavy budou i keramické šperky, které doplní sérii obrazů a grafik.

Kromě uměleckých děl bude v KAVCE možné zakoupit i knížky, které Skálová ilustrovala.

O své tvorbě Alžběta Skálová říká: „Malby jsou pro mne částečně nevědomým, duchovním procesem. Motiv vzniká spontánně, na základě působění barev, kompozice a potřeby ho zachytit. Můj zájem o nevědomí mě vede k velmi intuitivnímu přístupu, který vidím obvykle jako správný a uspokojující.“ Následná práce probíhá velmi soustředěně, rychle a pečlivě a předchází mu dlouhé sbírání energie. Obraz je proto obvykle hotový napoprvé, dle Skálové další pokusy většinou selžou.

Alžběta Skálová je absolventkou pražské VŠUP, kde studovala nejprve v atelieru Filmové a televizní grafiky u Jiřího Barty a poté u Juraje Horvátha v atelieru Ilustrace a grafiky. Absolvovala stáže v Paříži a Baltimoru (USA). Za ilustrace získala několik ocenění a nominací zejména v soutěži Nejkrásnější kniha, Zlatá stuha a Magnesia Litera. Žije a pracuje v Praze.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Alžběta Skálová: Modré hoře plamene