Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Alžběta Skálová | Kamila Zemková – Zeptej se mě v lednu, odpovím ti v květnu

23. 5.-31. 7. / Jan Čejka Gallery / Malba

Do 31. 7. 2022 bude v Jan Čejka Gallery v objektu Hybernská 4, Praha 1 (vzadu v průjezdu a doleva), přístupná velmi zajímavá a krásná výstava Alžběty Skálové | Kamily Zemkové – Zeptej se mě v lednu, odpovím ti v květnu.

Zeptej se mě v lednu, odpovím ti v květnu.
Pro mnoho lidí v dnešní době, kdy včera bylo pozdě, by se jednalo o hrůznou větu. Čekat až do května? A proč mi nemůžeš napsat dřív? V případě dvou českých výtvarnic, Alžběty Skálové a Kamily Zemkové je tomu ale jinak. Jedná se o dvě blízké přítelkyně, co se nějakou dobu znají a nevadí jim, když se prostě potkají jednou za čas.
Myslím si, že takový vztah nemají ale jen k sobě navzájem, nýbrž i ke své tvorbě. Byť obě tvořit potřebují a vždy si tak najdou cestu do ateliéru, krajiny či na nějakou rezidenci, není pro ně charakteristická dennodenní produkce. Naopak díla tvoří ve vlnách, jednou v lednu, jednou květnu, pak zas třeba až v září.
Pro obě autorky to jsou zároveň vzácné chvíle, jedny z těch nejcennějších a řekl bych, že to dokážou promítnout i do svých děl. Náměty jejich obrazů jsou přívětivé a zobrazují důvěrně známá místa. Jsou to místa, kde každý byl, bývá či chce být, jsou to místa osobního setrvání, kde čas plyne jinak.
Výstava v galerii je potom pro obě autorky další příležitostí k setkání. Tentokrát se ale potkávají nejen jako přítelkyně, nýbrž i jako dvě umělkyně, které svými krajinami a bytovými zátišími mají udělat místo setrvání z galerie samotné.
 
https://jancejkagallery.com


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Alžběta Skálová | Kamila Zemková – Zeptej se mě v lednu, odpovím ti v květnu