Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Alva Hajn (1938 – 1991)

16. 11.-29. 1. / Topičův salon / Malba

Do 29.1.2016 bude v klubu Topičova salonu, Národní 9, Praha 1, 1.patro, přístupná výstava Alva Hajn (1938 – 1991).

Alva Hajn patří ke ztracené generaci. Narozen krátce před válkou, měl jen krátký okamžik v šedesátých letech, aby ukázal své kvality. Během dvaceti let normalizace prakticky nevystavoval, ačkoli velmi intenzivně pracoval na obrazech, objektech, kresbách i velmi soukromých ilustracích převážně ruských klasiků. V roce 1991 zemřel tři dny před otevřením své velké a významné výstavy v pražské galerii.

K drobným nespravedlnostem dneška patří, že Hajnovo dílo tzv. Starých psů, kteří tu zůstali, je dnes paradoxně doma méně známé než dílo Františka Kyncla, který žil a pracoval v exilu. Obě Hajnovy polohy – konstruktivní a estetizující způsob malby a proti němu divoký a nespoutaný přístup k materiálům si zaslouží pozornost, protože patří k tomu nejzajímavějšímu, co v klauzuře nehostinných let v Čechách vzniklo.

Martina Vítková

Motto: Chodit po světě, okounět, žvejkat vzdoušek horký zvlhlý, plískanice, mít nos zmrzlý nebejt moc ohleduplný sobě, co by to bylo za tvora, kdyžvráska mu na čele vyskočí pro nic za nic.

AlvaHajn,KnihaA,80.léta 20.stoletíFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Alva Hajn (1938 – 1991)