Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Alexander Dubček: V práci a mezi svými

Do 17.9.2018 bude ve 2.patře Nové budovy Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1, přístupná zajímavá a také místy smutná výstava Alexander Dubček: V práci a mezi svými.

Výstava Alexander Dubček: V práci a mezi svými je součástí vzpomínkových akcí k 50. výročí Pražského jara, které přineslo oběma našim národům naději i viditelnou temnotu.

Výstava obsahuje černobílé fotografie, které zachycují Alexandra Dubčeka, politika s lidskou tváří, mezi lidmi, v práci i mezi svými nejbližšími. Nachází se zde unikátní záběry z archivů Tlačové agentúry Slovenskej republiky (TASR). Některé negativy se uchovaly díky obětavosti pracovníků agentury, když je z přebalu s nápisem „Nevydávat – vyřadit!“ přesunuli na jiné místo.

Alexander Dubček (27. listopadu 1921 – 7. listopadu 1992)

Byl jedním z hlavních představitelů obrodného procesu v Československu koncem 60. let minulého století. Stal se symbolem tzv. Pražského jara – snah o demokratizaci komunistického režimu v zemi.

Na plenárním zasedání stranických orgánů jej 5. ledna 1968 zvolili za prvního tajemníka ÚV KSČ. Jenže v témže roce vyvrcholilo období reforem, známé jako socialismus s lidskou tváří. Obrodný proces prerušila invaze spojeneckých vojsk Varšavské smlouvy v noci z 20. na 21. srpna 1968. Dubčeka a ostatní členy vedení státu zadrželi a dopravili do Moskvy, kde pod nátlakem podepsali protokol povolující okupaci.

Dubček byl postupně zbavován funkcí, vyloučili ho ze strany a poté žil pod policejním dozorem v Bratislavě. Do politiky se vrátil po 17. listopadu 1989 a stal se předsedou Federálního shromáždění ČSSR.

Cestou do Prahy 1. září 1992 jeho služební auto havarovalo na dálnici. Alexander Dubček utrpěl těžká zranění, kterým podlehl 7. listopadu 1992.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Alexander Dubček: V práci a mezi svými