Vernisáž Alexander Dubček: V práci a mezi svými
Do 17.9.2018 bude ve 2.patře Nové budovy Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1, přístupná zajímavá a také místy smutná výstava Alexander Dubček: V práci a mezi svými.
Výstava Alexander Dubček: V práci a mezi svými je součástí vzpomínkových akcí k 50. výročí Pražského jara, které přineslo oběma našim národům naději i viditelnou temnotu.
Výstava obsahuje černobílé fotografie, které zachycují Alexandra Dubčeka, politika s lidskou tváří, mezi lidmi, v práci i mezi svými nejbližšími. Nachází se zde unikátní záběry z archivů Tlačové agentúry Slovenskej republiky (TASR). Některé negativy se uchovaly díky obětavosti pracovníků agentury, když je z přebalu s nápisem „Nevydávat – vyřadit!“ přesunuli na jiné místo.
Alexander Dubček (27. listopadu 1921 – 7. listopadu 1992)
Byl jedním z hlavních představitelů obrodného procesu v Československu koncem 60. let minulého století. Stal se symbolem tzv. Pražského jara – snah o demokratizaci komunistického režimu v zemi.
Na plenárním zasedání stranických orgánů jej 5. ledna 1968 zvolili za prvního tajemníka ÚV KSČ. Jenže v témže roce vyvrcholilo období reforem, známé jako socialismus s lidskou tváří. Obrodný proces prerušila invaze spojeneckých vojsk Varšavské smlouvy v noci z 20. na 21. srpna 1968. Dubčeka a ostatní členy vedení státu zadrželi a dopravili do Moskvy, kde pod nátlakem podepsali protokol povolující okupaci.
Dubček byl postupně zbavován funkcí, vyloučili ho ze strany a poté žil pod policejním dozorem v Bratislavě. Do politiky se vrátil po 17. listopadu 1989 a stal se předsedou Federálního shromáždění ČSSR.
Cestou do Prahy 1. září 1992 jeho služební auto havarovalo na dálnici. Alexander Dubček utrpěl těžká zranění, kterým podlehl 7. listopadu 1992.