Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Aleš Valenta: Fifty – fifty

Do 31. 1. 2023 je v nové pobočce galerie Budoart, která je součástí příjemného bistra Na břehu Rhôny, Maltézské náměstí 4, Praha 1, pro vážné zájemce přístupná výstava obrazů Aleše Valenty: Fifty – fifty.

Aleš Valenta. Nekonvenční umělec, pro kterého je hra s formou nejen vzrušujícím tvůrčím aktem, ale také prostředkem, jak se co nejlépe „napojit“ na svůj portrétovaný objekt. Materiály, které jsou pro zachycenou osobu či objekt typické, se kterou jsou spjaté, se dostávají do obrazu jako corpus delicti jejich života a bytí … Reflexní tyčinky do drátů zatkané do tapiserií jako cyklistický autoportrét, portrét vlastních dětí z vatových šťourátek do uší, ledňáček na karimatce z lesních přespávaček, či textilní pásky na hokejky na plátnech portrétů kamarádů z ledové plochy.

Další autorské cykly Hommages a Punk Impressionism pracují s unikátní autorskou technikou savých bílých barev a impregnace na gore-tex – a využívají překvapivého momentu (sou)hry gravitace, přilnavosti a odpudivosti. Přetření připravené bílé plochy naředěným inkoustem Document je pak vzrušujícím momentem odhalení spolupráce lidské myšlenky s přírodními silami.

Ve výstavě Fifty-fifty autor nově představuje zdánlivě neemotivní žánr geometrie. V jeho pojetí je geometrie především touhou po vyváženosti a rovnováze, touhou po svobodné volbě v rámci čistého, osvobozujícího světa jasně daných pravidel. A také nacházením krásy ve zdánlivě přísném vztahu symetrie a asymetrie…

Autor žije a pracuje v Praze. Člen výtvarného sdružení Aspik a zakládající člen HSL.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Aleš Valenta: Fifty – fifty