Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Aleš Růžička a Šárka Růžičková Zadáková: SRDCOVKA

23. 11.-31. 1. / Galerie Budoart / Malba

Do 31. 1. 2024 je v Galerii Budoart, Havanská 3a, Praha 7, pro vážné zájemce a po předchozím objednání přístupná krásná výstava obrazů Aleše Růžičky a Šárky Růžičkové Zadákové: SRDCOVKA.

Výstavu spojují především autorské náměty. Ty, které Šárka s Alešem vědomě i podvědomě čerpají z osobních, ale i společných (rodinných) okamžiků. A to jak všedních (pohled do kufru auta naplněného na víkend na milovanou chatu na Kozíně), tak svátečních (maturitní ples společných studentů Šárky v její učitelské profesi), nebo jinak jedinečných, srdceryvných okamžiků (jako blízkost smrti). Jejich tvorba je oslavou obyčejnosti, upřímnosti a niterné potřeby tvořit. Všednost v jejich případě vystupuje na plátnech ve své barevnosti, získává statut jedinečného, nezapomenutelného okamžiku, je postavená vysoko na piedestal života. Vztah k jednomu místu nebo k událostem není běžnou, nudně se opakující rutinou, ale silným životním motivem nenahraditelnosti a pouta, které nelze zpřetrhat.

Srdcovka představuje manželské a umělecké duo. Dva umělce. Každý sám a přesto spolu. Dva rukopisy, společná vášeň. Malba a život.

Oba autoři mají za sebou mnoho skupinových i samostatných výstav. Společně svou tvorbu v galerii Budoart již představili přesně před 10 lety – v roce 2013 – ve výstavě s názvem „Lojzova věc“.

Šárka Růžičková Zadáková
narozena 14. 6. 1982 v Táboře
žije a pracuje v Praze
Je absolventkou Ateliéru malby na UMPRUM (Pavel Nešleha, Stanislav Diviš). Autorsky zaujala už během studií, kdy byla nominována na ceny rektora VŠUP v Praze za diplomovou práci „Bazar paměti“. Šárčina tvorba v sobě pořád pevně zachovává dávku dětského rukopisu, kterým dokáže barvitě zachytit své kvazi deníkové záznamy. Vrstvené obrazy mají až arteterapeutický účinek.

Aleš Růžička
narozen 31. 8. 1977 v Táboře
ženatý, má dvě děti, žije a pracuje v Praze
Prošel ateliérem Krajinomalby Františka Hodonského a ateliérem Malby Antonína Střížka a Michaela Rittsteina. V roce 2006 získal I. cenu Václava Chada na IV. Zlínském Salónu Mladých. Rukopis Aleše je impulsivní až eruptivní. Zachycuje různorodá témata od výseků krajin a zátiší až po fantaskní představy. Vždy okořeněná o silnou dávku náladovosti, často melancholická. Nově oklešťuje barevnost na základní kontrast bílé a černé.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Aleš Růžička a Šárka Růžičková Zadáková: SRDCOVKA