Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Alena Petříčková a Alena Kupčíková: „Já + Já“

28. 6.-24. 7. / Nová síň / Malba

Do 24. 7. 2022 je v Galerii Nová síň, Voršilská 3, Praha 1, přístupná zajímavá výstava Aleny Petříčkové a Aleny Kupčíkové: „Já + Já“.

Společná výstava dvou pražských malířek dvou generací, malířské mámy a malířské dcery, Aleny Petříčkové a Aleny Kupčíkové. Název výstavy „Já + Já“ symbolizuje jejich vzájemný vztah.
Alena Kupčíková se setkala s dílem Aleny Petříčkové v roce 1994 na její šumperské výstavě a toto setkání se ukázalo jako osudové, jejich cesty se od té doby již nerozešly…

Alena Petříčková  (1950)
 
Vystudovala Akademii výtvarného umění v Praze, figurální malbu v ateliéru prof. Oldřicha Oplta a Karla Součka, absolvovala v roce 1979. V tomtéž roce získala od AVU studijní cestu do Francie a Španělska, kde se věnovala portrétní tvorbě. V roce 1982 podnikla studijní cestu do Japonska, jejímž výsledkem byla v následujícím roce výstava v České národní bance za účasti japonského velvyslance v ČSSR. V roce 1988 získala mezinárodní stipendium na výtvarné sympozium v ruském Krasnodaru. V roce 1982 realizovala betonový monument u hlavní brány elektrárny EMĚ, na paměť ukončení stavby EMĚ III.- 500 MW. V rané malbě se věnovala především portrétní tvorbě, městské i přírodní krajině v malbě i grafických technikách, později především figurální malbě. 1998 pracovní cesta do Brazílie, obec Lidice, kde se stala spoluzakladatelkou českého kulturního domu „Casa Czéca“ se stálou výtvarnou expozicí. Její díla jsou zastoupena v soukromých sbírkách v Německu, Srbsku, Itálii, USA (New Yorku) a Austrálii. Realizovala mnoho autorských i společných výstav v České republice i v zahraničí, např. 2011 v Českém centru v New Yorku, Vídni 1991, Německu – Berlín 1991, Kötzting od 1992 do 2006, V roce 2018 dostala ocenění od italského „Concorso di pittura, scultura e fotografia MUSicA“ ve Florencii. Byla a je členkou výtvarných spolků Ateliér 69 (AT 69, Volné seskupení, do roku 1993), Femini Ars 1995-1996, Nové sdružení pražských umělců od 1996, od roku 2002 až dodnes jeho předsedkyně.

www.alenapetrickova.cz

Alena Kupčíková  (1976)
 
Vystudovala Akademii výtvarného umění v Praze (ateliér prof. A.Veselý), kterou ukončila titulem Ph.D (ateliér prof.M.Knižák). Studovala v zahraničí – v JAR a Paříži. Ocenění získala jak za své umělecké, tak za vědecké aktivity v rámci dyslexie. Do jejího portfolia patří mnohé – od konceptuálních přesahů až po klasické disciplíny. Litografie, smalty, obrazy, objekty, práce s českým křišťálem, zvukové konceptuální instalace, video animace. Jejím nejznámějším počinem je vytvoření techniky „reliéfy z chloupků ohanbí – Chlupatice“. Právě za své erotické reliéfy „Chlupatice“ získala v roce 2003 prestižní mezinárodní cenu LVMH-Louis Vuitton-Moët Hennessey v Paříži. Mnohdy jimi dodnes pobuřuje obecenstvo na celém světě. Za svůj projekt Multimediální a Interaktivní Slabikář a Testy pro děti od 4 let jako prevence počátečních problémů se čtením (dyslexie) a psaním (dysgrafie) a hyperaktivitou získala na výstavách vynálezů a inovací 3 zlaté medaile v Číně, Moldavsku a České republice a speciální ocenění ze Srbska. Její díla jsou zastoupena ve sbírce Národní galerie v Praze, v soukromých sbírkách v České republice, Slovensku, Německu, Polsku, Holandsku, Anglii, Švýcarsku, Japonsku, USA. Je členkou výtvarné skupiny FEMLINK: (1 žena, 1 video, 1 země), založené v Paříži v roce 2006. Založila neziskovou organizaci DYS – Umění a věda na podporu dyslektickým dětem a Den dyslexie konaný každoročně 9.9.

www.alenakupcikova.czFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Alena Petříčková a Alena Kupčíková: „Já + Já“