Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Alena Dostálová: Květiny a laufy

27. 8.-21. 9. / Kavárna Liberál / Ilustrace

Do 21.9.2015 bude v podzemním výstavním sále Kavárny Liberál, Heřmanova 6, Praha 7, přístupná zajímavá výstava z díla Aleny Dostálové: Květiny a laufy.  Výstavu doplňují díla dalších předních karikaturistů věnovaná letům 1968 a 1969. Vystavená díla Vám představí zlomové období 1968 – 1969 v Československu.

Výstava se koná u příležitosti pietního připomenutí 21. srpna 1968. V rámci vernisáže proběhlo hudební vystoupení legendárního písničkáře a hudebníka Jana Vodňanského.

Tvorba akademické malířky Aleny Dostálové (1932–2011) je nejširší tuzemské veřejnosti známa především ve spojení s osobitými kreslenými vtipy pro humoristicko-satirický týdeník Dikobraz, díky nimž bývá považována za První dámu českého kresleného humoru, či z rozsáhlého díla knižních ilustrací. V zahraničí se proslavila a je ceněna především jako malířka vyznačující se originálním stylem, neobyčejnou žánrovou pestrostí a kombinacemi technik. Její díla jsou součástí mnoha veřejných a soukromých sbírek.

„Sama nevím, zda jsem kreslící malířka nebo malující kreslířka,“ prohlásila o sobě. Šíře i hloubka jejího díla, stylový rejstřík a nenapodobitelně kultivovaný a elegantní rukopis lze po právu a zaslouženě srovnávat s tvorbou Pabla Picassa, Alfonse Muchy nebo Františka Kupky.
Alena Dostálová se narodila v Praze jako jediné dítě moravským rodičům, o něž v dospívání přišla. Kreslila od dětství. Vystudovala Školu uměleckých řemesel v Brně a pražskou VŠUP v ateliéru monumentální tvorby Aloise Fišárka. Během svého života realizovala více než třicet samostatných výstav v Evropě a ve Spojených státech. Kromě zmíněného Dikobrazu dlouhodobě spolupracovala například s časopisy 100+1, Reportér, Žena a móda, Vlasta, ČS žena, Voják, Politika, Květy, Szpilki a Pardon. Její dílo zahrnuje práci pro kreslený film, reklamu, módní návrhářství, grafiku, sklomalby, básně, reportáže i odbornou publicistiku.

Od šedesátých let publikovala po čtyři dekády půvabné vtipy, jež do povědomí čtenářů vstoupily zejména díky nebývalé vynalézavosti věnované ošacení jejich ženských protagonistek, „ženušek Aleny Dostálové“. Ostatně příležitostně se věnovala také kostýmnímu návrhářství a scénografii.
„Je nikoliv ojedinělým paradoxem, že v předchozí umělecky nesvobodné éře býval umělec doma známý něčím jiným, než kde ležel jeho nejsilnější kreativní potenciál, za který sklízel vavříny v zahraničí,“ napsal o Aleně Dostálové magazín E15. Její volná tvorba, která je vedle autorčina legendárního kresleného humoru na výstavě především zastoupena, zatím do širšího tuzemského povědomí dostatečně nepronikla.

Doma známá a oblíbená většinou jen jako karikaturistka, sklízela skutečný úspěch a řadu prestižních ocenění ve světě. Vystavovala především ve Spojených státech, Polsku, Itálii a dalších zemích, kam jezdila na pracovní pobyty. Ty doma proměňovala v impresivní reportáže v magazínu Květy a na plátně expresivně zachycené momentky ať už z běžného života Američanů včetně původních Indiánů, či výjevy z anglického hrabství Cornwall, Turecka a Sýrie.

Další z jejích výtvarných domén byly rozměrné figurální koláže pohádkových postav kombinující malbu, textilie a bižuterii – cyklus, který autorka sama pojmenovala jako „Pohádky pro dospělé“, se vyznačuje nenapodobitelnou syntézou vlivů umění vrcholné gotiky, secese a moderny. Se stejnou vášní se věnovala po celý svůj tvůrčí život obrazům květinových zátiší.

Alena Dostálová
Narodila se a žila v Praze (1932 – 2011).
Studovala Vyšší uměleckoprůmyslovou školu v Brně u profesorů Hrbka a Laciny a později VŠUP v Praze u profesora Fišárka.
Od roku 1956 se autorsky pravidelně účastnila svazových výstav v Praze i mimo Prahu.
Třicet samostatných výstav: Praha, Olomouc, Jablonec nad Nisou, Most, Litvínov, Domažlice, Varšava, Lublin, Londýn, Kolín nad Rýnem, Freiburg, v USA Atlanta (Georgia), Princenton (New Jersey), Knoxville (Tennessee).
Od svých 25 let samostatně spolupracovala s tiskem: Dikobraz, Reportér, 100+1, Vlasta, Květy, ČS žena, Svět práce, Mladá fronta, Magazín Co vás zajímá, Politika, Domov, Žena a móda, Ahoj, Zápisník, Voják, Astro a další.
Vytvořila četné knižní ilustrace, pracovala pro televizi a kreslený film.
Studijní cesty: Rakousko, Itálie, Německo, Polsko, Balkánské země, Francie, Španělsko, Holandsko, Belgie, Švýcarsko, USA (cesty do severních, jižních a západních států), Mexiko, Rusko, Kanada, Anglie, Turecko a Sýrie.
V roce 2011 byl založen Nadační ústav Aleny Dostálové. Jeho posláním je péče o dílo jmenované malířky a rovněž podpora mladých začínajících výtvarnic.

 



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Alena Dostálová: Květiny a laufy