Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Alena Anderlová: Vedle sebe

16. 10.-22. 11. / IN Gallery / Malba

Do 22. 11. 2024 je v IN Gallery, Marie Cibulkové 334/22, Praha 4 (metro Vyšehrad nebo Pražského povstání), přístupná krásná výstava obrazů Aleny Anderlové: Vedle sebe.

Otevřeno st–pá 15–18 h
nebo po domluvě

Text kurátora Petra Vaňouse k výstavě:

Alena Anderlová, absolventka pražské AVU, se ve své malbě dlouhodobě zaměřuje na postižení komplikovaného vztahu mezi volnou přírodou a civilizací. Její barevně kultivované obrazy nesou tragikomická poselství, která odstiňují evoluční stopy člověka, aby zdůraznily zvířecí revolty, recese a sabotáže proti lidské nadvládě. Člověk a zvíře žijí VEDLE SEBE. V obrazech Anderlové se však zvířecí říše radikálně emancipuje, osvojuje si lidské vynálezy a volí si vlastní hravé cesty k poznání. Zároveň je tu ironizována omezenost lidského rozumu ve vazbě na významové přesmyčky. Satirický podtón otevírá nové pohledy na vážná etická témata. Výstava v pražské IN Gallery představuje výběr z posledních děl klatovské autorky.

Malířský svět Aleny Anderlové se přirozeně vkliňuje do pošumavského rázu klatovské krajiny. Místo toho, aby s ním ale umělkyně romanticky srůstala, nachází tu scény a dějiště pro svérázně kladené aktuální otázky spojené s člověkem a přírodou. Tento osudový vztah se, jako všechno kolem nás, neustále proměňuje. Alena Anderlová ho na pozadí své koloristicky výjimečné tvorby zkoumá a kriticky aktualizuje. Svým dílem se tak zařazuje do současných narativních tendencí zobrazující malby, které jsou schopny zároveň podržet sílu svých vlastních výrazových prostředků i přispívat k obecnější reflexi současného „stavu věcí.“ Pro autorku je charakteristická práce s mimikry, které chrání zvířata před zrakem predátorů. Ty jsou poměřovány s průmyslovou barevností strojů, nástrojů, spotřebních předmětů i módy.  Svět přírody se mísí se světem výrobní civilizace i v této rovině. Evoluce lidských vynálezů a všeobecně se šířící „kreativity“ vytěžuje faunu a flóru a zároveň vše přetváří a přizpůsobuje člověku. Lidská stopa je doslova všude, narušuje přírodní rovnováhu i prostý výhled na krajinu. Jedním z posledních výstupů autorky je i realizace malovaného stropu na zámku v Týnci nedaleko Klatov, kde se, jako na reálném nebi, kříží ptáci s letadly. Téma VEDLE SEBE v malířském díle Anderlové často deklaruje neochotu člověka vidět svou vlastní příslušnost k živé části planety se vší zodpovědností, kterou mu skýtá rozum. Stejně tak je tu tematizována lidská arogance k paralelním přírodním a zvířecím světům, které vnímá čím dál tím víc jako civilizační, rekreační, komerční nebo pouze zábavnou dekoraci.

Alena Anderlová (1977, Klatovy) je absolventkou Střední uměleckoprůmyslové školy v Praze, Vyšší odborné školy Václava Hollara v Praze (obor Knižní grafika) a v l. 1999 – 2005 Akademie výtvarných umění v Praze (ateliér Malba III, Škola Antonína Střížka, Škola Michaela Rittsteina). V roce 2006 prošla uměleckou rezidencí v Schafhof – Europäisches Künstlerhaus Oberbayern, Freisig. V roce 2007 a 2019 absolvovala stipendijní pobyt v Egon Schiele Art Centru v Českém Krumlově. V roce 2009 studijně pobývala v Oberpfälzer Künstlerhausu ve Schwandorfu. Pravidelně vystavuje od roku 2001. Mezi kolektivní projekty, které autorku zařadily do povědomí v rámci současné umělecké scény patří například Mezi zvířetem a květinou (Galerie Klatovy/ Klenová, 2008), Transfer (White Box Galerie, Mnichov, 2008), Normání malba (Výstavní síň Mánes, Praha, 2009), Transfer (Bohemian Hall, New York, 2009), Velocypedia (Galerie NTK, Praha, 2011), Tote Stadt, k/ haus, Vídeň, 2012), Šumavské reflexe (Galerie města Plzně, 2013), Černočerná žluč (Trafo Gallery, Praha, 2013), Sportu zdar! (DOX, Praha, 2016), SKOL!!! (Výstavní síň Mánes, Praha 2017; Oblastní galerie v Liberci, 2018), naposledy potom na výstavě Art Grand Slam: UVNITŘ POHYBU (SmetanaQ Gallery, Praha; Czech Center, Paříž, 2024) nebo na projektu Spříznění volbou. Michael Rittstein, Roman Franta a jejich žáci (Galerie Portheimka, Praha, 2024). V roce 2020 samostatně vystavovala v Egon Schiele Art centru v Českém Krumlově a v roce 2021 vydala autorce její první monografii Galerie Klatovy Klenová při příležitosti její samostatné výstavy na hradě Klenová (Zpřeházená evoluce). Zásadní byly také dvě nedávné samostatné výstavy autorky v Praze (Iluze rovnovány, Galerie V. Špály, 2021) a v Plzni (Proměna, Galerie města Plzně, 2024).



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Alena Anderlová: Vedle sebe